ETKİNLİKLER
Davet

EPOS 7 DERNEĞİ YILBAŞI YEMEĞİNDE BULUŞTU

EPOS 7 Derneği, yeni yıl öncesi Serafina Kanyon’da iş ve cemiyet hayatının ünlü isimlerinin buluştuğu renkli bir davet düzenledi. Dernek Başkanı Zafer Kozanoğlu, Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı, Yönetim Kurulu Üyeleri Aslı Şen, Berna Çebi, Beste Yurttaş, Özgür Doğa Keleş, Berrin Zorlu başta olmak üzere Revna Demirören, Sema Cıngıllıoğlu, Emine Sabancı Kamışlı, Zeynep Temelli, Işıl Reçber, Emel Ayaydın, Aylin Hoşzeban Erdur, Yıldız Öz Samaha, Yonca Gürol ve Serpil Sarıkatipoğlu gibi cemiyetin tanınmış birçok ismi yer aldı.
 EPOS 7 Derneği’nin yılbaşı yemeği için Serafina Kanyon’un tüm masalarını özenle hazırlayan ve süsleyen Aslı Şen’in özel olarak hazırlattığı menü davet sofralarında misafirlere sunuldu. Etkinlikte keyifli saatler geçiren konuklara teşekkür konuşması yapan Zafer Kozanoğlu, “EPOS 7 ailesi olarak kuruluşumuzun sekizinci yılına gireceğimiz 2020 yılında da kültürel mirasımız gibi çok eskilere dayanan sanatımızın hak ettiği değeri görebilmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu güzel akşamda bizi yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Yeni yılın hepimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.” dedi.
Konferans

EPOS 7 DERNEĞİ’NDEN KÜRŞAT BAŞAR’LA ROMAN TADINDA ANLATI

EPOS 7 DERNEĞİ’NDEN KÜRŞAT BAŞAR’LA ROMAN TADINDA ANLATI
EPOS 7 Derneği üyeleri, ünlü yazar ve müzisyen Kürşat Başar’ın yeni kitabı
“Aklımda Hep Sen”in tanıtımında bir araya geldi. Epos 7 Derneği Başkanı Zafer
Kozanoğlu Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı, Yönetim Kurulu Üyeleri Beste Yurttaş,
Berrin Zorlu, Aslı Şen’in yanı sıra Fatoş Mildon, Buket Taşdelen, Berrin Okçu, Sibel
Kerimoğlu, Serap Tibuk, Hande Sezer Pekçan gibi birçok tanınmış isim yer aldı.
Eserleriyle esin kaynağı olan Kürşat Başar, kendine has üslubuyla gerçek aşkın
hikayesinin anlatıldığı “Aklımda Hep Sen” isimli son kitabının tanıtımında konferans
tadında bir söyleşi gerçekleştirdi. Soru cevap seklinde devam eden etkinlikte konuklar
Kürşat Başar’a kitabı ve yazarlığıyla alakalı birçok soru sordu. Fairmont Otel’de
gerçekleşen EPOS 7’nin ev sahipliğinde gerçekleşen söyleşide iş, sanat ve cemiyet
dünyasından birçok isim yer aldı.
Zafer Kozanoğlu’ndan teşekkür plaketi
Misafirler tarafından ilgiyle izlenen konferansta, Epos 7 Derneği Başkanı Zafer
Kozanoğlu Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı, Yönetim Kurulu Üyeleri Beste Yurttaş,
Berrin Zorlu, Aslı Şen’in yanı sıra Fatoş Mildon, Buket Taşdelen, Berrin Okçu, Sibel
Kerimoğlu, Mine Aksu, Yıldız Öz Samaha, Aylin Hoşzeban, Serpil Sarıkatipoğlu,
Bilge Alemdar, Serap Tibuk, Jülide Önengüt, Hande Sezer Pekçan ve Mina
Karagülle gibi birçok tanınmış isim yer aldı. Ünlü yazar, söyleşinin sonunda konukların
kitaplarını imzaladı. Zafer Kozanoğlu, değerli katkılarından dolayı Kürşat Başar’a teşekkür
plaketi sundu.
Sergi

SANAT VE TASARIM GÜNLERİ ÖMÜR TOKGÖZ

Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Epos7 Derneği'nin bir arada başlattığı “Sanat ve Tasarım Günleri” yeni sergilerle devam ediyor. Yeni serginin sanatçısı Ömür Tokgöz için porselen malzemenin kırılganlığı ve şeffaflığını ön plana alarak yaptığı işlerinin ana malzemesi ve kendini ifade etmesinde önemli bir malzeme . Sanatçının porselen ile yolculuğu ona sınırlar ötesinden birçok ödül getirse de sınır tanımayan arayışlarına eserlerinde devam ediyor. Sergiyi ziyaret eden cemiyet hayatının ünlü isimlerinden Demet Sabancı Çetindoğan, Berna Çebi, Zafer Kozanoğlu gibi birçok sanatsever isim eserleri yakından inceleyerek sanatçıya destek verdi. 24-30 Ekim 2019 tarihleri arasında açık kalacak serginin satış gelirinin bir bölümü Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Epos7 Derneği’nin etkinliklerine katkı sağlamak amacıyla bağışlanacak.
Gezi

EPOS 7'DEN ISPARTA'YA KÜLTÜREL GEZİ

Kültürel ve sanatsal alanda bilinçlenmeyi sağlayan etkinlikler düzenleyen EPOS 7 Derneği’nin bu yılki rotalarından biri de Isparta ve Burdur oldu. Dernek Başkanı Zafer Kozanoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen geziye, Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı, Yönetim Kurulu üyeleri Beste Yurttaş, Aslı Şen ve dernek üyeleri Fatoş Mildon, Petek Geçgören, Esra Erandan, Neylan Vardar, Nil Özbek’in yanı sıra Revna Demirören, Zeynep Temelli, Yonca Yapar, Arzu Savgı, Yonca Gürol, Deniz Ayaydın gibi cemiyetin tanınmış isimleri katıldı.
  Geziye katılan misafirler 3 gün boyunca Isparta’nın kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetme fırsatsı yakaladı. Aşkların ve imparatorların şehri olarak bilinen Burdur’daki Sagalassos Antik Kenti’ni ziyaret eden katılımcılar, Isparta’nın doğa harikası Eğridir Gölü’nü de gezdi. Sonrasında toprak ve gül kokuları harmanı eşliğinde gül hasadını deneyimleyen misafirler keyifli anlar yaşadı. 
 
Davet

EPOS 7’ DERNEĞİ’NDEN İFTAR DAVETİ

EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ve Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı’nın ev sahipliğinde düzenlenen davete Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Hayati Ocakbaşı’nda düzenlenen iftar davetinden elde edilen gelir EPOS 7 Derneği’nin de destekçileri arasında bulunduğu Stratonikeia Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmaları için kullanılacak. İftar davetine iş ve cemiyet hayatından birçok isim katılarak birlikte iftar açtı.
Diğer

3.JAPON FESTİVALİ

3. Japon Sanat Festivali çok sayıda sanatseverin katılımı ile UNIQ Hall’da açıldı. Festivale desteklerimizden dolayı Japon konsolosu Epos7 Derneği’ne teşekkür plaketi verdi. Epos7 Derneği adına plaketi başkan yardımcımız Arzu Sabancı aldı. 
Sergi

SANAT VE TASARIM GÜNLERİ FIRAT NEZİROĞLU

EPOS 7 Derneği ve Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Sanat ve Tasarım Günleri” sergisinin üçüncüsü St. Regis Otel’de düzenlendi.
EPOS 7 Derneği ve Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Sanat ve Tasarım Günleri” sergisinin üçüncüsü gerçekleşti. St. Regis Otel’de düzenlenen sergide, dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu’nun eserleri sanatseverlerle buluştu. Sanat ve sosyal yaşam dünyasının ünlü isimlerinin yoğun ilgi gösterdiği gece, EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ile Yaratıcı Çocuklar Derneği Başkanı Didem Çapa’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.
Sergi

SANAT VE TASARIM GÜNLERİ AYŞEN URFALIOĞLU

Kuruluşundan bu yana Türkiye’de kültür ve sanat başta olmak üzere, birçok farklı alanda ülkemizin değerlerine katkıda bulunan EPOS 7 Derneği ve Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Sanat ve Tasarım Günleri” sergisinin ikincisi kapılarını açtı. St. Regis Otel’de düzenlenen sergide, sanatçı Ayşen Urfalıoğlu’nun resim ve heykelleri sanatseverlerle buluştu ve davetliler tarafından büyük ilgi gördü.
Etkinlikte, EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu, Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı, Yönetim Kurulu üyeleri Beste Yurttaş, Berna Çebi başta olmak üzere Demet Sabancı Çetindoğan-Cengiz Çetindoğan, İnci Aksoy, Didem Çapa, Aslıhan Abacı, Gülbin Gürel, Jülide Önengüt, Fatoş Mildon, Şule Argüder gibi iş, sanat ve cemiyet hayatından birçok isim bir araya geldi. Eserlerin satış gelirinin bir kısmının EPOS7 Derneği ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’ne katkı sağlamak amacıyla bağışlanacağı sergi, 18 Nisan tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.
Sergi

“TROYA’NIN ARDINDAN SERGİSİ”

Sanatın yeşermediği bir alanda tasarımın eksik kalacağına inanarak, sanata desteği misyon edinen EPOS 7 Derneği ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin iş birliği ile yürütülen “Troya’nın Ardından Sergisi” 4 Nisan’da kapılarını açıyor. 6 Mayıs tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan sergi, Darphane-i Amire’de sanatın ve tarihin enfes karmasını bir araya getiriyor. Troya’nın gizli hazinesini 21. yüzyıla taşıyan sergide 21 sanatçının, dünyanın en bilinen ve üzerinde en çok konuşulan antik kentlerinden Troya’yı yeniden yorumladığı eserlere yer veriliyor. 2018 yılının Troya Yılı olarak ilan edilmesi dolayısıyla birçok etkinliğe ve sergiye konu olan Troya Antik Kenti’nin izleri, “Troya’nın Ardından Sergisi” ile yeniden yaşatılıyor.
SANATÇILAR, TROYA İÇİN BİR ARAYA GELDİ
Prof. Dr Süleyman A. Belen danışmanlığında, Serkan Gedük ve Ayşe Balyemez’in küratörlüğünde gerçekleşecek olan Troya’nın Ardından Sergisi’nde; Ayça Uğur, Ayşe Balyemez, Ayşe Kurşuncu, Burcu Keskin, Burçin Öztunç Yıldırım, Birnur Derya Geylani, Gülfidan Özmen, Gizem Yükseler, Hasan Başkırkan, İrfan Aydın, N. Lerzan Özer, Mustafa Ağatekin, Metin Ertürk, Müjde Yücel Coşar, Önder Terzi, Pınar Güzelgün Hangün, İnayet Sevim Çizer, Sadettin Aygün, Yeşim Zümrüt, Zehra Çobanlı, Yasemin Yarol gibi isimlerin yapıtları yer alıyor.
TROYA’NIN HAZİNESİ, ÇAĞDAŞ BİR ÜSLUPLA SUNULUYOR
Anadolu topraklarında yoğrulmuş kırmızı çömlekçi çamurunun taşıdığı kültürel bellek, parlak Terra Sigillata astarına yansıyan görüntü ile günümüze tercüme edilirken, berrak beyaz renkteki porselen çamuru da Homeros destanının yalın bir anlatımını ve antik kentin mermer sütunlarının çağdaş bir temsilini sunuyor. Aynı topraktan kaynak bulan; fakat başka hikayeler anlatan seramik biçimler, geçmişten bugüne bir köprü kuruyor. Hikayeler, geçmişle bugünü farklı bakış açılarıyla yeniden kurgularken, seramik malzeme ile yaratılan çeşitlilik, bir yandan da aynılığı sürdürüyor. Eserlerde öne çıkan Tunç Çağı’nın siyahi rengi, seramiklerin demir kırmızısından siyaha varan tonları, Troya’nın mermer sütunlarının beyazı ve altın hazinelerin pırıltıları, sanatçıların çalışmalarında ortak bir dil birliği oluşturuyor.

Konferans

ROMAN TADINDA ANLATI

Kültür ve sanat bilincinin geliştirilmesi alanındaki faaliyetlerinden sıklıkla söz ettiren EPOS 7 Derneği üyeleri, Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun konferans tadında geçen söyleşisinin yanı sıra yeni kitabı “Camdaki Kız”ın tanıtımında bir araya geldi. Etkinliğe iş, sanat ve cemiyet dünyasından birçok ünlü isim katılım gösterdi.
İstanbullu Gelin dizisine eserleriyle esin kaynağı olan Gülseren Budayıcıoğlu, “Kader Motifi” kitabının ve Anadolu insanının deneyimlerinin anlatıldığı yeni kitabı “Camdaki Kız”ın hikayesini misafirleriyle paylaştı. EPOS 7’nin ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta kitaplarını tanıtan Budayıcıoğlu’na iş, sanat ve cemiyet dünyasından birçok isim eşlik etti.
Kadınların tarih boyunca süregelen başarılarından, kadersel olaylardan ve ilahi adaletten bahseden Gülseren Budayıcıoğlu, konuşmasının ardından konukların sorularını yanıtladı.
Zafer Kozanoğlu’ndan teşekkür plaketi
Misafirler tarafından ilgiyle izlenen konferansta, EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu başta olmak üzere; Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı, Yönetim Kurulu Üyeleri Berrin Zorlu, Berna Çebi, Özgür Doğa Keleş, Beste Yurttaş’ın yanı sıra Fatoş Mildon, Tuana Savgı Kaya, Meral Yazıcı, Işıl Reçber, Petek Geçgören, Neylan Vardar, Tülay Dölen, Hande Sezer Pekçan, Şirin Yalçın, Gizem Bingöl Uslu, Gülbin Gürel ve Aslıhan Abacı gibi birçok tanınmış isim yer aldı. Ünlü psikiyatrist ve yazar Gülseren Budayıcıoğlu, konferansın sonunda konukların kitaplarını imzaladı. Zafer Kozanoğlu, değerli katkılarından dolayı Gülseren Budayıcıoğlu’na teşekkür plaketi sundu.

Davet

EPOS 7 DERNEĞİ’NDEN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NE ÖZEL DAVET

EPOS 7 Derneği’nin katkılarıyla Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak ünlü mücevher markası Mimar tarafından tasarlanan koleksiyonun özgün ve mistik parçaları, Hotel Les Ottomans’da tanıtıldı. Stratonekeia Antik Kenti’nin güçlü kadın Tanrıçası Hekate ve antik figürlerinden ilhamla tasarlanan koleksiyonda benzersiz parçalar yer alıyor.
Bir kadına armağan edilmek için kurulan ve adını kadından alan Stratonikeia Antik Kenti, Mimar’ın benzersiz tasarımlarını süslüyor. EPOS 7 Derneği’nin, UNESCO Dünya Kültür Mirası’nın bir parçası olarak tanıtımına destek verdiği Stratonikeia Antik Kenti’nin efsanelere konu olan üç başlı kadın Tanrıçası Hekate, dünya kadınlarına ilham oluyor.
Stratonikeia’nın büyüsü mücevhere konu oldu
Stratonikeia’da yapılan kazılardan alınan ilhamla, üç başlı kadın Tanrıça Hekate’yi ve kentin dokusunu temsil eden figürlerler, Mimar koleksiyonunda yeniden hayat buluyor.
Davete yoğun ilgi
Davete EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu, Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı Yönetim Kurulu Üyeleri Aslı Şen, Beste Yurttaş, Berrin Zorlu, Berna Çebi’nin yanı sıra Buket Taşdelen, Aslıhan Abacı, Serpil Sarıkatipoğlu, Gülbin Gürel, Petek Geçgören, Elif İnci Aras, Oya Anlar Onat, Gizem Bingöl Uslu, Beyhan Bağış, Figen Kıral, Zeynep Germen, Berat Aşçıoğlu ve Işıl Reçber gibi birçok ünlü isim katıldı.

Konferans

EPOS 7 DERNEĞİ’NDEN HEYKEL SANATINA YOLCULUK

Sanata, tarihi değerlerimize ve kültürel miraslarımıza sunduğu desteklerle adından söz ettirmeye devam eden EPOS 7 Derneği, alanında uzman isimlerle birlikte anlamlı bir seminer programına imza attı.
Sanat bilincinin geliştirilmesi ve tarihi değerlerin korunması alanında faaliyet gösteren EPOS 7 Derneği, heykel sanatının derinliğinin ele alındığı etkinlikte sanat tutkunlarını bir araya getirdi. Prof. Nilüfer Ergin ve Ezgi Bakçay’ın sunumuyla gerçekleşen, Heykel Sanatına Bakmak Semineri, ünlü koleksiyoner Aida Bergsen’in tasarım alanında gerçekleşti.
Heykeller Hangi Dilden Konuşur? temasıyla başlayan etkinlikte, heykel sanatının incelikleri ve dünya uygarlıklarındaki önemi konuşuldu. EPOS 7 Derneği’nin katkıları ve Prof. Nilüfer Ergin ile Ezgi Bakçay’ın tarihsel sunumuyla gerçekleşen seminere; EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Berna Cebi katıldı.

Sergi

EPOS 7 DERNEĞİ’NDEN SANAT VE TASARIM GÜNLERİ SERGİSİ

EPOS 7 Derneği ve Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliğinde düzenlenen “Sanat ve Tasarım Günleri” sergisinin tanıtıldığı etkinlik, ünlü isimleri St. Regis Otel’de bir araya getirdi.
Kuruluşundan bu yana Türkiye’de kültür ve sanat başta olmak üzere, birçok farklı alanda ülkemizin değerlerine katkıda bulunan EPOS 7 Derneği ve Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Sanat ve Tasarım Günleri” sergisi kapılarını açtı. St. Regis Otel’de düzenlenen sergide, sanatçı Cem Sağbil’in 40 yıllık sanat hayatının farklı dönemlerini içeren eserleri sergilendi. Çoğu bronz döküm olup Antik Çağ’da uygulanan, kaybolan mum tekniği ile yapılan eserler, davetliler tarafından büyük ilgi gördü.
Etkinlikte, EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri Beste Yurttaş, Berrin Zorlu başta olmak üzere Demet Sabancı Çetindoğan, Didem Çapa, Feryal Gülman, Fatoş Mildon, Esra Erandan, Gülbin Gürel, Müge Dorman, Seval Öz, Mina Karagülle ve Gizem Bingöl gibi isimler bir araya geldi. 
Konferans

EPOS 7 DERNEĞİ’NDEN SEVGİLİLER GÜNÜ’NE ÖZEL KUTLAMA

Tarihi değerlerimize, kültüre ve sanatın gelişimine sunduğu desteklerle adından söz ettiren EPOS 7 Derneği’nin üyeleri, River Plaza Samsung İnovasyon Merkezi’nde gerekleşen 14 Şubat Sevgililer Günü özel etkinliğinde bir araya geldi.
EPOS 7 Derneği, “sevgi” dolu bir etkinliğe imza attı. Sevgililer Günü’ne özel olarak düzenlenen program, River Plaza Samsung İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşti. Didem Çapa’nın anlamlı sunumuyla gerçekleşen etkinliğe, sanat ve cemiyet dünyasından önemli isimler katıldı.
YUNAN MİTOLOJİSİNDEN GÜNÜMÜZE AŞK
Tarih bilincini geliştirmek, kültürel emanetleri korumak ve kültürler arası etkileşimi sağlamak bilinciyle gerçekleştirdiği çalışmalarla adından söz ettiren EPOS 7 Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen program, Ekin Naz Kaptan’ın konser dinletisi ile başladı. Epos 7 Derneği üyesi Didem Çapa’nın “Yunan Mitololojisi’nde Aşk” konulu sunumuyla devam eden etkinlik, katılımcılardan büyük ilgi gördü.
Sanat ve tarih konularındaki çalışmalarıyla ülkemize önemli katkılarda bulunan isimleri aynı çatı altında buluşturan seminere; EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ve yönetim kurulu üyesi Beste Yurttaş'ın yanı sıra Berna Cebi, Fatoş Mildon, Tülay Dölen gibi pek çok isim katıldı.

Gezi

EPOS 7 DERNEĞİ KARS’IN TARİHİNİ KEŞFETTİ

Ünlü isimler, EPOS 7 Derneği yararına düzenlenen Kars gezisine katıldı. Kültürel emanetleri koruyan ve kültür – sanat bilincinin geliştirilmesini destekleme faaliyetleriyle tanınan EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Şen başta olmak üzere; İpek Varol, Berna Ülger, Serpil Sarıkatipoğlu, Özge Argüder, Gülbin Gürel, Nihal Yöneyman, Sibel Kerimoğlu, Mesude Özbek, Mina Hatipoğlu, Mina Karagülle, Sinem Arslan gibi birçok ünlü isim gezide yer aldı.
Gezide buzlar altındaki Çıldır Gölü’nde kızaklarla gezen katılımcılar, Kars Müzesi’ni ve son olarak da antik kent Ani Harabeleri’ni gezdi. Kars’ın Ermenistan sınırında bulunan Ani’de yapılan ilk cami, kervansaray ve muhteşem vadi katılımcıları büyüledi. Gündüz kültürel gezi yapan ünlüler, akşam yemeğinde ise geleneksel Kafkas ekibinin özel gösterisiyle keyifli dakikalar geçirdi.
Geziye katılan tüm misafirler, EPOS 7 Derneği’nin yeni projesi olan ve büyük ilgi gören tarih, sanat ve yaşam dergisine yıllık abone olarak desteklerini sundu.

Davet

EPOS 7 SANAT TARİH VE YAŞAM DERGİSİNE TAM NOT

Kültür, sanat ve yaşam dergisi EPOS 7'nin lansmanı St. Regis Otel Spago Restaurant'ta gerçekleşti. Dernek Başkanı Zafer Kozanoğlu ve Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen geceye; yönetim kurulu üyeleri Özgür Doğa Keleş, Berrin Zorlu, Berna Çebi ve Beste Yurttaş’ın yanı sıra Ömer Sabancı, Demet Sabancı Çetindoğan, Fatoş-Mert Mildon, Tuğana-Burak Kaya, Gizem-Umut Uslu, Hakan Helvacıoğlu, Ahmet Nur Çebi, Berna Ülger, Meral Yazıcı, Didem Çapa, Nesligül Aksoy, Gökhan-Tuğçe Çetinsaya, Yeşim Manav, Arzu-Ergun Savgı, Tülay-İbrahim Dölen, Güneri Civaoğlu, Jülide Berkmen gibi sanat, iş ve cemiyet dünyasından birçok isim katıldı. 
Davet

EPOS7'DEN ERKEN YILBAŞI DAVETİ

EPOS7 Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen yılbaşı  davetinde, iş ve cemiyet hayatının ünlü isimleri buluştu. EPOS7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı, Berrin Zorlu, Özgür Doğa Keleş, Berna Çebi, Aslı Şen, Revna Demirören, Demet Sabancı Çetindoğan, Emine Sabancı Kamışlı, Zeynep Temelli, Berrin Okçu, Figen Kıral, Banu Çarmıklı, Beste Yurttaş, Gülnaz Sezgin, Işıl Reçber, Berna Ülger, Arzu Savgı , Tuğana Kaya, Buket Taşdelen davette yer aldı. 
. EPOS 7 Derneği üyeleri yeni projelerini dostlarıyla Vadi İstanbul Serafina’daki özel yemekte paylaşırken aynı zamanda da erken bir yılbaşı kutlamasında bir araya geldi.
“EPOS 7’nin sanata dair söylediği güzel sözleri yazılı hale getirmek istedik ve kalıcı kılmak için bir dergi hazırladık. Bunun gururunu bu akşam sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum.” diyen EPOS7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu, dergiye katkılarından dolayı Gizem Uslu ve daveti organize eden Fatoş Mildon’a özel teşekkürlerini iletti. Keyifli saatler geçiren konuklar, EPOS7 Derneği’nin kültür ve sanata büyük bir katkı sağlamak için yaptığı yeni yayını “EPOS7 Sanat, Tarih ve Yaşam Dergisi” projesi tüm konuklardan büyük alkış aldı. Konuşmanın ardından yemeğe geçen konuklar, Ali Sayar’ın yaptığı muhteşem müzikle keyifli bir şekilde eğlendi.
Cemiyet Hayatının Önemli İsimlerine Çok Özel Davet

Cemiyetin önde gelen çok önemli isimlerinin hazır blunduğu davette EPOS7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu başta olmak üzere, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı, Berrin Zorlu, Özgür Doğa Keleş, Berna Çebi, Aslı Şen’in yanı sıra Revna Demirören, Demet Sabancı Çetindoğan, Emine Sabancı Kamışlı, Zeynep Temelli, Berrin Okçu, Figen Kıral, Banu Çarmıklı, Beste Yurttaş, Gülnaz Sezgin, Hande Sezer Pekcan, Şule Argüder, Işıl Reçber, Serap Sarı, Berna Ülger, Arzu Savgı , Tuğana Kaya, Buket Taşdelen, Gülbin Gürel , Neylan Vardar, Burcu Cesur gibi iş, cemiyet ve sanat dünyasından birçok isim bir araya geldi.

Sergi

TROYA DESTANI İSTANBUL’DA YENİDEN CANLANDI

EPOS7 Deneği'nin projesiyle, yeni nesil sanatçıların Troya’yı yeniden yorumladığı “Düşler Ülkesi: Troya” sergisi, ilk durağı olan Çanakkale’den sonra İstanbul Darphane-i Amire’de sanatseverlerle buluştu. Kale Grubu’nun katkıları, EPOS 7 ve BASE işbirliği, Burgan Bank’ın da desteğiyle düzenlenen ‘Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi; İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'nün de desteği ile Darphane-i Amire'de kapılarını açtı. 
Serginin açılış kokteyline Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yıldız, Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı Rahmi Asal, EPOS 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kozanoğlu ve Kale Grubu Kurumsal Gelişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Esra Yazıcı Tözge katıldı.
Eserlerin ilgiyle incelendiği “Düşler Ülkesi: Troya” sergisinin açılışında ayrıca aralarında Arzu Sabancı, Özgür Doğa Keleş, Berrin Zorlu, Beste Yurttaş, Berna Çebi, Fatoş Mildon, Emek Külür, Çiğdem Hitay, Şule Argüder, Meral Yazıcı, Tuana Kaya, Arzu Savgı, Banu Çarmıklı, İnci Aksoy, Gizem Uslu, Günseli Kato’nun da bulunduğu iş, sanat ve cemiyet dünyasından pek çok tanınmış isim yer aldı.
Dünyanın en bilinen ve üzerinde en çok konuşulan antik kentlerinden Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıldönümü nedeniyle bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığınca ‘2018 Troya Yılı’ ilan edildi. Yeni nesil sanatçıların bu kapsamda, efsane kent Troya’yı yeniden yorumladığı ‘Düşler Ülkesi: Troya’ ilk olarak, 27 Temmuz-27 Ağustos tarihlerinde, Çanakkale’de Piri Reis Müzesi’nde sergilendi. Çanakkale’de büyük ilgi gören Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi, 25 Eylül Salı günü İstanbul Arkeoloji Müzeleri Darphane-i Amire 14 No’lu binada, sanat, iş, medya ve cemiyet hayatından isimlerin katıldığı davetle açıldı. Açılışa katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da, eserleri ilgiyle inceleyip genç sanatçılardan bilgi aldı.

Sergi

EPOS7 DERNEĞİ'NDEN PİRİ REİS MÜZESİNDE ''DÜŞLER ÜLKESİ TROYA'' SERGİSİ

Yeni nesil sanatçıların, dünyanın en bilinen ve üzerinde en çok konuşulan antik kentlerinden Troya’yı yeniden yorumladığı ‘Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi, ilk durağı olan Çanakkale’de sanatseverlerle buluştu.
Piri Reis Müzesi’nde gerçekleşen serginin açılış kurdelesini Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir başta olmak üzere, EPOS7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ve KALE Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay kesti. Eski Devlet Bakanı Faruk Özak da açılışta misafirler arasındaydı. Yeni nesil sanatçı platformu BASE işbirliğinde gerçekleştirilen sergi, davetlilerden tam not aldı.
29 genç sanatçının katılımıyla, Derya Yücel’in küratörlüğünde gerçekleşen sergi, baskı, cam, enstalasyon, fotoğraf, grafik tasarım, resim, seramik, video gibi farklı mecralarda yapıtları buluşturuyor. “Düşler Ülkesi: Troya” sergisi 27 Temmuz – 27 Ağustos arasında sanatseverler tarafından gezilebilecek. Sergi 19 Eylül’de İstanbul Darphane-i Amire’ye getirilecek.
Çanakkale’de Piri Reis Müzesi’nde gerçekleşen “Düşler Ülkesi: Troya” sergisinin açılışına, aralarında Özgür Doğa Keleş, Ayşegül Tuncer, Berrin Zorlu, Buket Taşdelen, Fatoş Mildon, Dilek Mildon, Didem Mildon, Alara Mildon, Fatma Türkyılmaz, Nilhan Madenci gibi iş, sanat ve cemiyet dünyasından pek çok tanınmış isim katıldı.

Konferans

EPOS7'DEN MALTA KÖŞKÜ'NDE “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SANAT''

EPOS 7 Derneği’nin “A day of Art by Alaluxa” etkinliği çerçevesinde  Malta Köşkü’ndeki konferansta  Devrim Erbil “Geçmişten Günümüze Sanat”, Elif Gönlüm ise “Çay Sanatı ve Kadın Girişimcilik” konularını katılımcılarla keyifli bir sohbet eşliğinde anlattı.

EPOS 7’nin sohbet toplantısında ünlü ressam Devrim Erbil ve Teaelife markasını hayata geçiren Elif Gönlüm, Ayşegül Tuncer’in moderatörlüğünde bir araya geldi. Resmin şairi Devrim Erbil “Geçmişten Günümüze Sanat” konusunu katılımcılar ile paylaşırken, Elif Gönlüm ise “Çay Sanatı ve Kadın Girişimcilik” konusunu ele aldı.
Türk resim sanatının en önemli isimlerinden Devrim Erbil Cumhuriyet öncesi minyatür ve hat sanatının günümüz sanatındaki yerinin altını çizdi. Katılımcılar tarafından İlgiyle izlenen Devrim Erbil konuşmasında, Osmanlı döneminde batılı tekniklerle yapılmaya başlanan eserlerin, Cumhuriyet dönemi Türk resim sanatına olan etkilerinden bahsetti. Elif Gönlüm ise çay sanatının, çayın geçmişteki ruhani boyutunun bir yansıması olduğunu dile getirdi. Başarılı girişimci Elif Gönlüm “Bitkilerle ilgili eğitimimden sonra çaya olan aşkımı bir işe dönüştürmek istedim. Tutkunun ve yoğun sevginin olduğu yerde girişim doğal olarak gerçekleşiyor.” dedi.
İş, Sanat ve Cemiyet Dünyasının Önemli İsimleri Malta Köşkü’nde Buluştu
Misafirler tarafından ilgiyle izlenen etkinlikte, EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu başta olmak üzere, Yönetim Kurulu Üyeleri Berrin Zorlu, Özgür Doğa Keleş ve Berna Çebi’nin yanı sıra Berrin Okçu, Zeynep Germen, İsmet Alpagut, Fatoş Mildon, Nevşah Fidan, Silvia Magripli, Hande Sezer Pekçan, Begüm Tacir, Nergis Pekuysal, Çağla Bostancı ve Esra Kaktüs gibi iş, cemiyet ve sanat dünyasından birçok isim bir araya geldi. Davetin sonunda Zafer Kozanoğlu, Devrim Erbil ve Elif Gönlüm’e değerli katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

Konferans

EPOS7'DEN "AVANGARD KURAMI VE GERÇEKÜSTÜCÜLÜK" SEMİNERİ

Ezgi Bakçay’dan “avangard kuramı ve gerçeküstücülük” semineri, Türkiye’de ve dünyada başarısını kanıtlamış olan heykeltıraş ve mücevher tasarımcısı Aida Bergsen’in sanat atölyesinde gerçekleşti.  

Sanat kuramcısı, eleştirmen ve küratör Ezgi Bakçay’ın, “Gözün Öyküsü” seminerinde anlattığı Özgürleştirici Hayat Pratiği Olarak Sanat: Avangard kuramı ve Gerçeküstücülük, Aida Bergsen’in sanat atölyesinde gerçekleştirildi. EPOS 7 Derneği’nin düzenlediği Ezgi Bakçay ile “Gözün Öyküsü” semineri, Türkiye’de ve dünyada başarısını kanıtlamış olan heykeltıraş ve mücevher tasarımcısı Aida Bergsen’in sanat atölyesinde gerçekleşti. Seminerde sanat, özgürleştirici bir hayat pratiği olarak ele alınırken, Avangard kuramı ve gerçeküstücülük akımı ise detaylı olarak irdelendi. Katılımcılar; sanat kuramcısı, eleştirmen ve küratör Ezgi Bakçay’ın eşsiz anlatımını ilgiyle takip etti. Özgürleştirici Hayat Pratiği Olarak Sanat: Avangard kuramı ve Gerçeküstücülük Her şey 1916’da tarafsız İsviçre’nin Zürih kentinde Cabaret Voltaire’de, her şeyi söylemenin ve her şeyi yapmanın mümkün olduğu bir gece başladı: Leziz ceset oyunu, kolajlar, maskeler, anlamsız sözcükler, çılgınca danslarla sanat kurumunun kalesini yıkmak. Gerçeküstücülük; düş ve gerçek arasında kör ebe oyunuydu. Yaşamda ve sanatta, imgenin kuytusunda yasaksız bir yuva ararken, Avrupalı aydının son fotoğrafını bir bit pazarında bulduk. Gerçeküstücüler “Gözden düşmüş şeylerde, ilk demir konstrüksiyonlarda, ilk fabrika binalarında, en eski fotoğraflarda, nesli tükenmek üzere olan nesnelerde, kuyruklu piyanolarda, beş yıl öncesinin kostümlerinde, artık modası geçmeye başlayan bir zamanların gözde lokallerinde, beliren devrimci enerjiyi ilk fark eden onlardır. Katılımcılar semineri büyük bir ilgiyle takip etti. Seminere; EPOS 7 Dernek Başkanı Zafer Kozanoğlu başta olmak üzere dernek üyeleri hazır bulundu. İzleyicilerin ilgiyle takip ettiği seminere Berna Çebi, Fatoş Mildon, Ayşegül Tuncer, Gaye Mataracı, Selma Ongun ve Gizem Bingöl katıldı.


Konferans

EPOS 7 DERNEĞİ’NDEN ARMAGGAN YALISI’NDA “OSMANLI & ÇİN PORSELEN SANATI” KONFERANSI

Tarihi değerlerimizin ve kültür mirasımızın gelecek nesillere taşınmasını amaçlayan EPOS 7 Derneği, Armaggan Bosporus Suites’de “Çin Porselenlerinin Osmanlı Çini ve Seramik Sanatı’na Etkileri” adlı bir konferans gerçekleştirdi. Topkapı Sarayı Müzesi Uzakdoğu Porselenler Bölümü Sorumlusu ve Müze küratörü Serkan Gedük, Anadolu’da porselen kullanımından İznik seramiklerine, Çin toplumundaki seramik ve porselen sanatından Osmanlı dönemindeki porselen ticaretine, bu sanatın geçmişten günümüze uzanan hikayesini misafirlerle paylaştı. Serkan Gedük konuşmasında, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim döneminde yapılan seferlerde nakkaş ustaları ve sanatçıların ülkeye getirilerek, Osmanlı porselen sanatına önemli katkıları olduğunu belirtti. Gelen konuklar önce boğazın en eşsiz yerinde bulunan Armaggan Yalısı’nı gezip bahçesinde İstanbul’un doyumsuz güzelliğinin tadını çıkarttı. Ardından davetliler semineri dinlemek üzere yalının içindeki özel salona geçtiler.
İş, Sanat ve Cemiyet Dünyasının Önemli İsimleri Armaggan Yalısı’nda Buluştu
EPOS 7’nin ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta, Çin porselenlerinin Osmanlı Çini ve Seramik Sanatı’na etkileri ele alındı. Misafirler tarafından ilgiyle izlenen konferansta, EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu başta olmak üzere Beste Yurttaş, Berna Çebi, Ebru Karaçan, İlkem Öztürk, Zeynep Germen ve Selma Ongun gibi birçok tanınmış isim yer aldı. Konferansın sonunda Zafer Kozanoğlu, küratör Serkan Güdük’e ve Armaggan Bosporus Suites’i bu etkinlik için özel olarak açan Armaggan Genel Müdürü Ebru Karaçam’a teşekkür plaketi verdi.

Davet

EPOS 7 DERNEĞİ'NDEN BİR İSTANBUL MASALI

EPOS 7 DERNEĞİ'NDEN BİR İSTANBUL MASALI
EPOS 7 Derneği’in ev sahipliğinde gerçekleşen Bir İstanbul Masalı isimli etkinlik cemiyetin ünlü simalarını bir araya getirdi. 17 Ocak Çarşamba günü Pera Palace Jumeirah’ta İstanbul’u anlatan şarkıların seslendirildiği etkinlikte dinleyiciler geçmişten günümüze, hüzünden eğlenceye uzanan bir müzik yolculuğuna çıktılar.
 “Taş Plak Sesli” Sema Mortiz ve “Kafası Karışık Kontrtenor” Nuri Harun Ateş misafirleri İstanbul şarkılarıyla karşıladılar. Konuklar İstanbul’un unutulmaz lezzetlerini tadarken İstanbul şarkılarıyla da keyifli anlar yaşadı.
Kozanoğlu bu özel geceye katılan konuklara teşekkürlerini ileterek “Bildiğiniz üzere, Kültür Bakanlığı bu yılı Troya yılı ilan etti, 2018 Troya’nın ve EPOS 7’nin yılı olacak. Çok güzel projelerimiz var hayata geçirmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Konferans

EPOS 7 Derneği “Gözün Öyküsü”

EPOS 7 Derneği “Gözün Öyküsü” ayrı tarihlerde gerçekleşecek seminerler dizisi tasarlandı. Bu seminerler günümüz sanatını anlamayı, sanat yapıtlarını değerlendirebilmeyi, sanattan daha fazla ilham alabilmeyi kolaylaştırmak için düzenlendi.
2. Seminerimiz 16 Ocak 2018 tarihinde Hüsrev Kethüda Hamamı’nda düzenledi.
Her yönüyle fotoğraf sanatı
Sanat kuramcısı, eleştirmen ve küratör Ezgi Bakçay tarafından fotoğraf sanatının detaylı olarak ele alındığı seminer katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Çolak, fotoğrafçılığın ortaya çıkışından bu yana geçirdiği dönüşümü, diğer sanat dallarıyla olan etkileşimini görsellerle destekleyerek dinleyicilerle paylaştı. Sanatın fotoğraftan önce ve sonra nasıl bir çizgide konumlandığını, fotoğrafçılığın ortaya çıkışıyla birlikte sanat dallarının geçirdiği dönüşümü irdeleyerek izleyicilerle ilginç anekdotları paylaştı.
Ezgi Bakçay ile “Gözün Öyküsü”
Sanat, gizledikleri ve açığa çıkarttıklarıyla, vaatleri ve çelişkileriyle bizi kendine çekmeye devam ediyor. Bir yandan inatçı gizemini ısrarla koruyor; Diğer yandan kent hayatında her geçen gün daha geniş bir yer ediniyor. Çağdaş sanat herkesin sanatçı olabileceğini müjdelerken, neyin sanat olduğuna karar vermek bile giderek güçleşiyor. Çünkü tasarım, teknoloji, bilim ve sanat arasında çizilmiş sınırlar geçerliliğini yitirirken artık her şey sanat olabiliyor. Bu koşullar altında, tarihsel ve teorik bilgiye sahip olmadan sanatı derinlemesine anlamak mümkün görünmüyor.
Öykümüz 19. yüzyılın sonunda, Paris’te, sanat ve hayat arasındaki uçurumda yaşamış bohemlerle başlıyor. 20.yüzyılın ikinci yarısında sahne almış tüm önemli sanat akımlarını yaşayan bir dille ele alıyor. Seminerler sonunda bizleri, modern sanatın doğduğu kente, Paris’e bir keşif gezisi bekliyor.
1. Seminer:
Modern sanatçının uzlaşmaz çelişkisi: Olympia’nın bakışı, Kötülük Çiçekleri, bohemler, komplocular, barikatlar, bulvarlar ve pasajlar… Manet ve Baudelaire’i ilk modernler yapan nedir? Modern hayatın ressamının paletinde hangi renkler var? Modern görsel kültürün ve gözlemcinin inşaası.
2. Seminer
Cézanne’dan Picasso’ya yeni bir evren tasarımı: Kübizm. Picasso, Einstein ve 4.boyut, saatlerin gizemi, perspektifin yıkılması, bellek, hareket ve fotoğraf. Yüzyılın bilimsel dönüşümü ışığında sanat tarihinin unutulmaz tablosu “Guernica” yıl savaş fotoğrafçılığıyla birlikte tartışmak.
3. Seminer
Özgürleştirici hayat pratiği olarak sanat: Avangard kuramı, Dada ve Gerçeküstücülük. Her şey 1916’da tarafsız İsviçre’nin Zürih kentinde Cabaret Voltaire’de, her şeyi söylemenin ve her şeyi yapmanın mümkün olduğu bir gece başladı: Leziz ceset oyunu, kolajlar, maskeler, anlamsız sözcükler, çılgınca danslarla sanat kurumunun kalesini yıkmak. Fotomontaj, kolaj; yaşamda ve sanatta imgenin devrimci rolü ve özgürleşen seyirci.
4. Seminer
1917 Ekim Devrimi sonrası Sovyetler Birliği’nde ideolojik özgürlüğün ve yaratıcı enerjinin en üst düzeyde olduğu ilk 20-25 yıl tüm dünyayı etkileyecek sanat akımları doğurdu. Sanatçılar bu kez yeni bir dünya yaratmak için kolları sıvadılar. Onlar artık kültürün işçileriydiler. İnşa sanatı olarak Konstrüktivizm. Resim, heykel, mimarinin iç içe geçtiği yepyeni bir estetik. Yeni bir kent yaratmak. Modern, endüstriyel ve mimari tasarımın temelleri: Bauhaus okulu. Dziga Vertov’un “Kameralı Adam” filmi ve Rodçenko’nun fotoğrafları: Yeni Bir Dünya İnşa Etmek
5. Seminer
Fotoğrafta ve resimde soyut ve soyutlama. Kandinsky’ye göre ilkel insan tamamen sanatsal içgüdüyle yani uzay korkusunun sonucu olan soyutlama iç tepisiyle sanat yapar. Batı sanatı çıkmazı doğu kültürünün uzay algısında bulacak. Fotoğrafta soyut ve soyutlama üzerine düşünmek gerçeklik, sanat ve fotoğraf ilişkisini tartışmaya açmak demektir: Soyut Sanat ve fotoğraf
6. Seminer
Pop sanat, Andy Warhol ve postmodernizm... Popüler kültür, iletişim teknolojileri ve çağdaş sanat ilişkisinin değişiminde fotoğrafik imgenin rolü ve simülasyon… Kültür endüstrisinin çarkları arasında kültürel aktivizm ve çağdaş sanatın olanakları.

Davet

EPOS 7 DÜNYA SANAT GÜNÜ’NÜ ERGİN İNAN İLE KUTLADI

ERGİN İNAN SANAT HAYATINDAKİ 50. YILINI EPOS 7 İLE BERABER KUTLADI
Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacı ile kurulan EPOS 7 Derneği, İstanbul’un en güzel konuma sahip otellerinden biri olan A’jia Hotel’de Ergin İnan ile birlikte 13 Nisan 2017 tarihinde ‘Dünya Sanat Günü’nü kutladı.
 EPOS 7 Derneği Boğaziçi sahilinin en güzel mücevherlerinden, eşsiz Osmanlı yalısı A’jia Hotel’de ünlü ressam Ergin İnan’ın hoş sohbetiyle ‘Dünya Sanat Günü’nü kutladı. Bu özel günde ayrıca, çağdaş Türk sanatı tarihinde üslup ve içerik yönünden özgün bir yere sahip olan Ergin İnan, sanat yaşamının 50. yılını da bu etkinlik ile beraber bir kez daha kutladı. Eserlerinde evrenin gizini çözmüş hissi vererek, görsel yansımalarını bilgelikten yola çıkarak ayrıcalıklı kılan ressam, Dünya Sanat Günü’nde derin düşünce yapısı ve hümanist değerlerle yüceltilmiş felsefesiyle ürettiği resimleri hakkında bilgiler verdi. İnan, “ Böyle özel bir günde EPOS 7 Derneği üyeleriyle birlikte olmak beni çok mutlu etti. Sanat hayatımda 50. yılımı kutluyorum. Bu kapsamda Ergin İnan kitabı hazırladığım. Kitabı, erken dönemlerinden başlayarak, desen-resim ve heykel çalışmalarıma yer veren, bu sanatsal serüveni imleyecek, aynı zamanda sanat tarihine kaynaklık edecek formatta hazırladım. Ben resimlerimi yazı, resim ve felsefe arasında kurduğum ilişki üzerine yoğunlaşarak oluşturuyorum. Tasarımının bir parçası haline gelen yazı resimleri benim için bir hayli önem taşıyor. Dernek üyeleriyle bugün sanata bir başka yönden bakmaları için sohbet ettik” dedi.

Davet

EPOS’7 DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

EPOS’7 DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
EPOS 7 DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ SAĞLIKLI YAŞAM VE GENÇ KALMA FORMÜLLERİYLE KUTLADI
 EPOS 7 Derneği’nin Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde İdil Gazioğlu, vücudu tam dengeye getirmenin formüllerini paylaştı.
 İş, sanat ve cemiyet hayatının tanınmış simalarının katıldığı etkinlikte İdil Gazioğlu, EPOS 7 Derneğinin “Dünya Kadınlar Günü” etkinliğinde vücudu tam dengeye getirmenin formüllerini paylaştı. Sağlıklı yaşam ve genç kalma formüllerini üyeler ile paylaşan Gazioğlu, “Sağlıklı yaşam için doğal tam gıda ye, doğru sporu yap ve zihnini dengede tut. Gıdaların vücudumuza etkisi bildiğimizden daha da fazla. Alışkanlıklarımız bizi doğala değil bize doğru bilgi olarak aşılanmış olan ilaç ve /veya yapay işlem, gıda ve yöntemlere yöneltiyor. Oysa Tam Yaşa’nın 3 ayaklı formülü vücudumuzu tam dengeye getirmenin en etkili yolu. Vücudumuz dengede olduğu zaman ise mucizeler gerçekleşmeye başlıyor. Genç kalma, iyileşme işini vücut kendi kendine yapmaya başlıyor. Bize ise ayna karşısında kendimizi çok iyi hissetmek kalıyor “dedi.

Gezi

EPOS 7 VE İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ

GEÇMİŞTEN GELECEĞE SANATI KUMAŞA YANSITTI
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ’NİN EŞSİZ ESERLERİ KUMAŞA YANSIDI
Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacı ile kurulan EPOS 7 Derneği, İstanbul Arkeoloji Müzesi işbirliğiyle Mine ve İlhan Temizsoy müze içinde bulunan eserleri kumaşa yansıttı.
Tarihe ve kültüre yaptığı katkılar ile adından söz ettiren EPOS 7 Derneği İstanbul Arkeoloji Müzesi işbirliğiyle Mine ve İlhan Temizsoy’un Geleneksel Türk El Sanatlarından İznik Çini ve seramikleri motiflerinin kumaşla yorumlanmış “Kumaş Tabloları” sergilendi. Sergide en çok dikkat çeken unsur ise müze içinde bulunan eşsiz eserlerin de kumaşa yansıması oldu. Mine ve İlhan Temizsoy, “Hayranlık duyduğumuz 15. 16. Yüzyıl İznik seramik ve çinilerin, Geleneksel Türk el sanatlarının özgünlüğünü koruyarak, ustaların üslubuna saygı duyarak, kumaşla yorumladık. Bugün çeşitli üslup ve formlarda üretilen İznik seramiklerinin çoğunluğu yurt dışındaki büyük müzelerde ve özel koleksiyonlarda yer alıyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yer alan eserleri kumaşa yansıttığımız için heyecanlıyız” dedi.

Davet

Ehl-i Keyif Verir Kahvenin Kaynaması

ARMAGGAN, EPOS 7 DERNEĞİ ÜYELERİNİ GELENEKSEL TÜRK KAHVE SUNUMU İLE AĞIRLADI
Türk kültürünün farklı disiplinlerdeki sanatsal ve zanaatsal değerlerini günümüze ve geleceğe taşıyan ARMAGGAN, kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalarına devam eden Epos 7 Derneği üyelerini geleneksel Türk kahve sunumu ile ağırladı.
Topkapı Sarayı Müzesi Saray Mutfakları Bölümü Uzmanı Ömür Tufan tarafından gerçekleştirilen geleneksel Türk kahvesinin tarihten bu yana yolculuğunu konu eden sunum EPOS 7 Derneği üyelerine özel olarak gerçekleştirildi. Sunumun akabinde konuklar NAR Gourmet’nin ikramları ile ağırlandılar ve davet ARMAGGAN’ın gelenekselden çağdaşa kahve sunum stillerini kapsayan sergisi ile son buldu.

Davet

Saffet Emre Tonguç İle İstanbul Hakkında Her Şey

Kültürel etkinlikleri ile adından her zaman söz ettiren EPOS 7 Derneği , üyelerinin ve yönetim kurulunun katılımıyla gerçekleştirdiği renkli bir etkinlik düzenledi. Epos 7 Derneği üyelerinin buluşma noktası da, etkinliğin konseptine çok uygundu. Tarihi Yarımada’nın tam ortasında olan ve bulunduğu ortamla bütünleşen Four Seasons Hotel at Sultanahmet’te gerçekleşen etkinlikte, tarihçi ve gezgin Saffet Emre Tonguç ile EPOS 7 Derneği üyeleri buluştular. Cemiyetin tarih ve kültüre meraklı isimlerinin bir araya geldiği toplantı salonunda yapılacak olan sunum öncesinde Saffet Emre Tonguç, yeni çıkan “İstanbul ve Gece” isimli kitabını imzalayarak davetlilerle paylaştı. İstanbul›un her yerinde gece yarısından sonra ve sabaha karşı çekilen fotoğraflarla süslediği kitabında Tonguç, şehrin iki yakasını gösteren gece fotoğrafları eşliğinde mekanların ve şehrin tarihinden hikayeler anlatıyor. Saffet Emre Tonguç kitapları imzaladıktan sonra salonda yaptığı etkileyici bir sunum ile İstanbul’un tarihi ve gizemli güzelliklerini davetlilere anlattı. 
Sergi

YAPRAK VE TOPRAK İZ PEŞİNDE

Yaprak ve Toprak İz Peşinde çocukların eğlenerek öğrenmesini amaçlayan EPOS7 ile İstanbul Arkeoloji Müzesi ortak hazırladığı bir projedir. İstanbul Arkeoloji Müzesi içindeki Eski Şark Eserleri Müzesi için yirmi sayfalık bir etkinlik kitabı olarak hazırlanmıştır. Türkçe ve İngilizce olmak üzere çift dilli hazırlanan kitapçık okul ve aile ziyaretleri için 5-9 yaş çocukları gözeten etkinlikler içermektedir. Arkeolog ne iş yapar sorusuyla başlayan kitapçık arkeolojik kazı alanı nasıl olur gibi genel bilgiler vermektedir. Daha sonra Ben Nerdeyim kısmında kroki üzerinde kitapçığın orta sayfasında bulunan 15 stickerdan Eski Şark Müzesinde görülen eserleri yapıştırmaları beklenmektedir.

Daha sonra Müzedeki heykel ve kabartmalardan esinlenerek hazırlanan boyamalarda çizgileri ve noktaları birleştirme gibi faaliyetler bulunmaktadır. İki resim arası farkı bularak çocukların dikkatini ölçen etkinlik kitapçığı, çocukların en çok merak ettiği yazıyı kim buldu sorusuna da açıklık getirmiştir. Bunu takiben Mısır hiyeroglif yazısını anlatıp kitapçığın orta kısmında bulunan hiyeroglif stickerlarla Yaprak ve Toprak yazması beklenmektedir. Son kısmında orta sayfadaki kalan stickerlardan kendi Müze bahçelerini yapmaları ve Yaprak ve Toprağı Eski Şark Müzesine götürmeleri istenmektedir. Son sayfada İstanbul Arkeoloji Müzesi ile Eski Şark Eserleri Müzesi tarihçesi kısaca anlatılmıştır.
Gezi

Stratonikeia

Ölümsüz aşkların ve gladyatörlerin kenti: "Stratonikeia”
Türkiye’nin kültür elçileri olarak bilinen EPOS 7 Derneği bir kadına armağan edilmek için kurulan ve adını bir kadından alan Stratonikeia antik kentine çıkartma yaptı!
Muğla’nın Yatağan ilçesinin batısında, Yatağan – Milas karayolu çıkışına 1 kilometre mesafede yer alan ve Eskihisar köyüyle iç içe bulunan Stratonikeia, geçtiğimiz günlerde EPOS 7 Derneği yönetim kurulu üyeleri ve basın mensuplarını ağırladı.
Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacı ile kurulan EPOS 7 Derneği tarafından düzenlenen gezide, Stratonikeia Antik Kenti’yle ilgili detaylı bilgi verildi.
Hikayesi ve mistik ruhuyla gören herkesi büyüleyen Stratonikeia gezisi EPOS 7 Derneği başkanı Zafer Kozanoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Bölgenin tarihi ve turistik alanlarının güzelliğini ilk gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemediklerini anlatan Zafer Kozanoğlu, “Bizler kültür elçileri olarak bulunduğumuz her ortamda Yatağan’ın güzellikleri tanıtmaya çalışacağız. Zaten Stratonikeia’nın Unesco Dünya miras listesine aday adayı olmasını sağladık. Bundan sonra da tanıtılması için elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Gösterilen misafirperverlik nedeni ile gerek kazı heyetindeki görevlilere gerekse Yatağan halkına teşekkür ediyoruz” dedi.
Tarihte Stratonikeia
Geç Tunç Çağı’ndan günümüze kadar kesintisiz yerleşime sahne olan kente, M.Ö. 3. yy’ın ilk çeyreğinde Seleukos kralı I. Antiokhos tarafından karısı Stratonike’nin adı verilmiştir. Hellenistik Dönem boyunca, Seleukos, Ptolemaios, Makedonyalılar, Rodos ve Roma arasında el değiştiren Stratonikeia, M.Ö. 130/129 yılında tamamen Roma’ya bağlanmıştır. Anadolu’nun fethinden sonra Türk hâkimiyetine giren kentte Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’nde de yerleşim devam etmiştir. 1957 yılındaki deprem sonrasında yeni yerleşim alanına taşınan Eskihisar Köyü’nde halen tarihi köy evlerinde yaşayan birkaç aile bulunmaktadır.
Kentin akropolü güneydeki dağın tepesindedir. Bu tepenin çevresi bir surla çevrilmiştir. Kuzeyinde, yamaç üzerindeki bir teras üzerinde şimdiki karayolunun hemen altındaki, bir yazıtta imparator için yapılmış küçük bir tapınağın kalıntıları göze çarpar.

Sergi

ORYANTALİZM

"ORYANTALİZM" SERGİSİ (Benzerlerine yurt dışında çok rastlanan bilgilendirme amaçlı koleksiyoner paylaşım sergisi)

Antik Palace’da 15 Şubat kadar açık kalacak sergide Oryantalizm sanatının usta isimlerine ait değerli tablolar sergileniyor.

Antik A.Ş.’nin 35. yıl etkinlikleri arasında gerçekleştirilen sergide Osmanlı dönemini ve güzel İstanbul’umuzun görkemli tarihini tuvallerine aktararak belgesel olarak günümüze taşıyan değerli Oryantalist sanatçılara ait tablolar sanatseverlerle buluşuyor.

Osmanlı İmparatorluğunun son üç yüzyılının ve İstanbul’un göz kamaştıran yaşantılarına, dış görünüşlerine ve mimarilerine karşı duyulan tutkunun resmedildiği belgesel görkemli tuvalleri görsel bir panorama olarak sunan sergide Antoine de Favray (1706-1791), Jean-Leon Gerome (1824-1904), Amadeo Preziosi (1816-1882), Félix Ziem (1821-1911), Adolf Kaufmann (1848-1916), Leonardo de Mango (1843-1930), Rudolf Ernst (1845-1932), Fausto Zonaro (1854-1929), Alberto Pasini (1826-1899), Germain Fabius Brest (1823-1900), Hermann David Salomon Corrodi (1844-1905) ve François Leon Prieur-Bardin (1870-1939), Alois Schönn (1826-1867) gibi dünyaca ünlü batılı sanatçıların eserleri yer alıyor.

Konferans

KADINLAR GÜNÜ

RAĞAN PALACE KEMPINSKI İSTANBUL VE EPOS 7 DERNEĞİ DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KAPSAMINDA 
"TARİH BOYUNCA TÜRK KADINI" KONULU KONFERANSI
GERÇEKLEŞTİRDİ
17. yüzyıldan günümüzde gelen ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan miras tek Saray ve Otel olan Çırağan Palace Kempinski İstanbul ile tarihi değerlerimizin ve kültürel mirasımızın gelecek nesillere taşınmasını destekleyen EPOS 7 derneği; Türk kadınının tarih boyunca toplumdaki rolüne ışık tutarak özel bir konferans düzenledi.
Çırağan Palace Kempinski İstanbul Genel Müdürü ve Kempinski Residences Türkiye Bölge Direktörü Ralph Radtke ve EPOS 7 Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kozanoğlu ev sahipliğindeki sohbet toplantısında; Türk sanat tarihi profesörü, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Nurhan Atasoy Türk kadınının tarihteki yerini ve önemini örneklerle vurguladı.
Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen davete iş, sanat ve cemiyet hayatından ünlü simalar da katıldı.
Detaylı bilgi ve iletişim için:
Yetgin Çakır
Bizce İletişim
yetgin@bizcetanitim.com

Davet

UNESCO Uluslararası Caz Günü

Epos 7 Derneği üyeleri “Unesco Uluslararası Caz Günü”nü kutlamak için, Beyoğlu Nardis Jazz Club'ta bir araya gelen dernek üyeleri Murat Usanmaz Band eşliğinde unutulmaz bir gece geçirdi.
Konferans

"Tamgalı'da Güneşi Görmek" Dia Gösterisi

Epos 7 Derneği kalıcı bir işe daha imza atarak, doğayı yansıtan fotoğrafları ve belgesel filmleriyle tanınan fotoğrafçı, ressam ve yazar Ersin Alok'un dia gösterisi eşliğinde, "Tamgalı'da Güneşi Görmek" konulu Soho House Hotel’de düzenlenen konferansı cemiyet hayatından ünlü simaların da katılımı ile gerçekleştirildi.
Gezi

Şirince - Efes Antik Kenti Gezisi

Kültürel emanetlerin korunması ve kültür-sanat bilincinin geliştirilmesi için çalışmalar yapand erneğimizin üyeleri Şirince-Efes Antik kentini ziyaret ettiler.
Konferans

Sanatın Tarihine Yolculuk

EPOS 7’nin Adresistanbul Cafe'de gerçekleştirdiği "Sanatın Tarihine Yolculuk" konferansında Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nimet Elif Uluğ sanatın tarihi ile ilgili davetlileri bilgilendirerek keyifli anlar yaşattı.
Diğer

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal Ziyareti

Topkapı Sarayı’nda gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın davetine katılım gerçekleştiren EPOS 7 derneği üyeleri bugüne kadar gerçekleşen projelerin sunumunu gerçekleştirmiştir.
Diğer

Kars'ta Bulunan "Osmanlı Saati"

Kars’ta bulunan saat kulesinin bakım ve onarımı için Mütevelli Heyeti Başkanı Berna Ceylan ile Zafer Kozanoğlu, birlikle Kars’a giderek konu ile ilgili olarak Vali Günay Özdemir ve Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ile görüşmeler yaptılar.
Gezi

Kapadokya Gezisi

Epos 7 Derneği'nin düzenlemiş olduğu Kapadokya gezisinde, tur rehberi eşliğinde Kapadokya gezilmiş ve bölge ile ilgili detaylı bilgi edinilmiştir.
Sergi

İsmail Acar "İstanbul ve Laleler" Sergisi

"İstanbul ve Laleler" temasıyla özgün tasarımlarını, dekoratif tabaklara, kutulara ve vazolara taşıyarak sanatı gündelik hayatın bir parçası haline getiren İsmail Acar, Epos 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ev sahipliğinde addresistanbul'da müzik ziyafeti ve lezzetli ikramlar eşliğinde bir sergi düzenledi. Sergiye cemiyet ve sanat hayatından birçok isim katıldı. 

Özgün tasarımları ve modern çizgisiyle dikkat çeken, ev ve dekorasyonun ilk ve tek alışveriş merkezi addresistanbul yine bir ilke imza atarak Epos 7 Derneği iş birliği ile Atelier by İsmail Acar, 'İstanbul ve Laleler' temasıyla ilk defa atölyesinin dışına çıkartıyor. Epos 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ev sahipliğinde addresistanbul'da gerçekleşen sergiye cemiyet ve sanat hayatından birçok isim katıldı.

"İstanbul ve Laleler" temasıyla Acar'ın özgün tasarımlarını, dekoratif tabaklara, kutulara ve vazolara taşıyarak sanatı gündelik hayatın bir parçası haline getiriyor. Müzik ziyafeti ve lezzetli ikramlar eşliğinde devam eden gecede eserler, konuklar tarafından tam not aldı. 

Davet

Epos 7 Derneği’nden 3. Yıl Kutlaması

Epos 7 Derneği üyeleri, UNESCO Milli Kulübü seçilmesi nedeniyle “İstanbul Arkeoloji Müzeleri Tarihte Yolculuk” davetiyle İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bir araya geldi.
Epos 7 Derneği, kuruluşunun 3. Yılını, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde, Berrin Zorlu ev sahipliğinde, cemiyet hayatından ünlü simaların da katılımı ile “İstanbul Arkeoloji Müzeleri Tarihte Yolculuk” davetiyle kutladı.

Tarihe ve kültüre yaptıkları katkılar ile adından söz ettiren Epos 7Derneği başkanı Zafer Kozanoğlu’nun yaptığı açılış konuşması ile başlayan davetin devamında arzu eden misafirlerle müze gezisi gerçekleşti.

Davetliler birbirinden leziz ikramlar eşliğinde müzik dinletisi ile keyifli dakikalar geçirirken davet sonunda dernek, katkılarından dolayı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne, Kültür bakanı Ömer Çelik'e, Müsteşar yardımcısı Nermin Kırım'a ve Müze müdürü Zeynep Kızıltan'a teşekkürlerini belirtti.

Konferans

UNESCO Dünya Şiir Günü Kutlaması: "Şiir aşktır, sevgidir."

21 Mart Düya Şiir Günü olması münasebetiyle EPOS 7 Derneği, bir şiir programı düzenledi. Program, 27 Mart 2015 tarihinde Etiler’de bulunan Artay Kültür ve Sanat Organizasyon’da gerçekleştirildi. Bir edebiyat ve şiir sohbeti şeklinde gerçekleştirilen programın konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi olup Klasik Türk Edebiyatı alanında araştırmalar yapan Doç. Dr. Murat A. Karavelioğlu idi. Samimi bir sohbet ortamında gerçekleşen şiir programının başlığı “Şiir aşktır, sevgidir” idi.

Konuğumuz, eski kültürümüzden, eski yaşamımızdan bahsedip 16. Yüzyıl şairlerinden Baki’nin “sevgili” ve “âşık”ı anlatan bir gazelini okuyarak açıkladı. Bu örnek üzerinden eski kültür ve hayatımızı, şiirde sevgili ve âşığın türlü türlü özelliklerini anlattı. Özellikle edebiyatta çokça yer verilen “gül, gonca, sünbül, servi, nergis, bülbül, şarap” gibi benzetme unsurlarını tüm detaylarıyla tanıttı. Böylece kültür tarihimizde aşkın terennümü, ünlü bir şairin şiirinden hareketle ortaya konuldu.  Gerek Dr. Karavelioğlu, gerekse katılımcılar bu tür edebiyat sohbetlerinin devam edeceği umudunu taşıdıklarını belirtti.

Diğer

Çocuklar ve Kentler Atölye Çalışması

Yaratıcı Çocuklar Derneği, Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki şehirlere odaklanan “Çocuklar ve Kentler” etkinliğini 2013 yılında başlattı. Her yıl farklı kentlerde sürdürülen "Çocuklar ve Kentler" etkinliği kapsamında; çocukların kaynaşması, birbirlerini ve değişik kentlerdeki kültürel değerleri, sanatsal becerilerini geliştirerek tanımalarının sağlanması, kentlerin etkileşiminde çocuklar aracılığıyla bir köprü kurulması ve kültürel miras algısına sahip bir nesil yetişmesini sağlayarak dünya barışına katkıda bulunulması hedefleniyor.

Bu yılki etkinlik, Ege Üniversitesi ve Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu, Multi Channel Developers, “Çocuk Hakları” konulu fotoğraf sergisinde Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş., Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı, “Çocuk Hakları ve Yolun Başındakiler” karikatür sergilerinde Aydın Doğan Vakfı, “Sanatçılar Okullarda” plastik sanatlar sergisinde Epos 7 Derneği iş birliğinde Türkiye’den 300’e yakın okulun katılımıyla düzenlendi.

Gezi

Ayasofya Gezisi

İstanbul'un en güzel eserlerinden olan, Hristiyanlık tarihinin ilk katedrali olarak inşaa edilen, UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde ilk 20 içinde bulunan, Doğu Roma İmparatorluğu'nun görkemli eseri Ayasofya Müzesi’ni Ali Canip Olgunlu ile gezdik.
Konferans

Ali Canip Olgunlu "Serbest Tasavvufta Aşk" Konferansı

Anadolu medeniyetleri, kültürü ve tasavvuf üzerine odaklanarak yaptığı çalışmalar ile bilinen ünlü Türkolog Ali Canip Olgunlu'nun "Serbest Tasavvufta Aşk" konulu konferansı PSM Zorlu VIP Salonu'nda gerçekleştirilmiştir. Konferansta önemli bilgilendirmelerde bulunan Ali Canip Olgunlu sohbetine derneğimiz Yönetim Kurulu'nun yanı sıra konuya ilgi duyan birçok davetli de katılmıştır.
Konferans

Şeyh Galib'in Aşk Şarkısı

EPOS 7 derneğinin İstanbul Arkeoloji Müzesi kütüphanesinde gerçekleştirdiği, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretim görevlisi Doç.Dr. Murat A. Karavelioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte üyelerimiz, Divan Edebiyatı’mızın son büyük şairi olan Şeyh Galib’in hayatını dinledi. Konuşmanın ardından Epos 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ile Arzu Sabancı, Müze Müdürü Zeynep Kızıltan ve Doç. Dr. Murat A. Karavelioğlu’na teşekkürlerini sundu.
Konferans

Nezih Bahşegelen ile "Anadolu Uygarlığının Doğuşu ve Göbekli Tepe"

Zorlu Center’da düzenlenen, Cemiyet hayatının tanınmış isimleri ve Epos 7 Derneği üyelerinin katıldığı konferansta ünlü Arkeolog Nezih Başgelen'in anlatımıyla 'Anadolu Uygarlığının Doğuşu ve Göbekli Tepe' konulu sohbet gerçekleştirdi.
Konferans

Türk Sineması'nda 1960'lı Yıllar

Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacı ile kurulan Epos 7 Derneği’nin üyeleri, geçmişin en önemli ve görkemli etkinliklerinin yapıldığı, sanat camiasının buluştuğu, tarihi Park Otel’in nostaljik atmosferi üzerinde yükselen Park Bosphorus Hotel’de düzenlenen konferansla Türk Sineması’nın 1960’lı yıllarına tanık oldular. Epos 7 Derneği geçtiğimiz ay düzenlediği “Sinemanın 100 Yıllık Tarihi” konferansının ardından bu kez de Türk Sineması’nın 1960’lı yıllarına dikkat çekti.
Cemiyet hayatından ünlü simaların da katıldığı Prof. Dr. Savaş Arslan “Türk Sineması’nda 1960’lar” konferansında nostaljik anlar da yaşandı. Dernek kurucularından Zafer Kozanoğlu, Arzu Sabancı, Neylan Vardar, Beste Yurttaş, Berrin Zorlu gibi cemiyet hayatının önemli isimlerinin de yer aldığı konferansta davetliler 1960’lı yılların sinemasına dair bilgiler edindiler.

Konferans

Türk İslamına Tarihsel Bir Bakış Konferansı

Epos 7 Derneği, bu seneki tarihe yolculuğunu Boğaziçi Üniversitesi'nde özel bir sunumla başlattı.  Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nimet Elif Uluğ’un, "Türk İslamı’na Tarihsel Bir Bakış" adlı sunumuyla Topkapı Sarayı Konferans Salonu'nda, Dernek kurucuları ve cemiyet hayatının önemli isimlerine Türk İslam tarihine dair bilgiler verdi. 
Davet

Stratonikeia Antik Kenti Tanıtım Gecesi

Raffles Otel Balo Salonu’nda, Stratonikeia Antik Kenti'nin saklı güzellikleri ve asırlara yayılan çok katmanlı kültürünün tanıtıldığı, Stratonikeia Kazısı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Zafer Kozanoğlu ve Arzu Sabancı’nın konuşması ile başlayan; Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Nermin Kırım, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Zeynep Kızıltan, Türkiye Unesco Başkan Yardımcısı Büyükelçi Gürcan Türkoğlu’nun yanı sıra iş, sanat ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerinin de katıldığı bir balo düzenlendi. Bu önemli geceye sanatçı Barbaros Büyükakkan şarkılarıyla, Kürşat Başar ise saksafon performansıyla renk kattı.
Gezi

Stratonikeia Antik Kenti Gezisi

Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacı ile kurulan Epos 7 Derneği’den bir heyet Yatağan’da bulunan Stratonikeia Antik Kenti, Osman Hamdi Bey Konağı ve Pınarbaşı Tesisleri’ni gezdi. 

Epos 7 Derneği üyelerini Stratonikeia Antik Kenti’nde Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz karşıladı. Stratonikeia Antik Kenti’ne gelen Epos 7 Derneği üyelerine Stratonikeia Kazı Başkan Yardımcısı Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Tunç Sezgin rehberlik etti. Dernek üyeleri daha sonra Turgut Mahallesi’nde bulunan Osman Hamdi Bey Konağı ve Bozüyük Mahallesi’nde bulunan Pınarbaşı Tesislerini gezdiler. Yatağan’da bulunan tarihi ve turistik alanlara düzenlenen gezi hakkında bilgi veren Epos 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanlıoğlu; “Dernek olarak ilk defa Yatağan bölgesinde bir gezi düzenliyoruz. Bölgenin tarihi ve turistik alanların güzelliği hakkında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Bizler kültür elçileri olarak bulunduğumuz her ortamda Yatağan’ın güzellikleri tanıtmaya çalışacağız. Gösterilen misafirperverlik nedeni ile gerek kazı heyetindeki görevlilere gerekse Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Dernek üyelerinin Yatağan’a gelmesinde önemli rolü olan Muğla Kent Konseyleri Birlik Başkanı Hamdi Topçuoğlu’na teşekkür eden Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz; “Kültürümüzün ve tarihi alanlarımızın tanıtılması için bu tür derneklerin gezileri çok önemli bir etken. Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacı ile kurulan Epos 7 Derneği’nin bu alandaki önemini çok iyi biliyoruz. Dernek üyelerini Yatağan’a getirdiği için Hamdi Topçuoğlu’na çok teşekkür ediyorum. İlçemizin tanıtımı için çok önemli bir fırsat oluşturdukları için dernek başkanı ve üyelerine de teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer

Pinko Defilesi

Arzu Sabancı, ünlü İtalyan markası Pinko’nun 2014 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu’nu EPOS7 Derneği yararına The Edition Otel’de düzenlenen defileyle tanıttı.
Davet

Mango Daveti

Ünlü moda devi Mango ile EPOS 7 derneği Nişantaşı Sofa Otel'de verdiği davet ile yardımsever ünlü bayanları bir araya getirdi. Mango İcra Kurulu Üyesi Violete Andic Maytec onuruna verilen davete katılan destekçilere plaket verilerek teşekkür edildi.
Diğer

Eric Whitacre ve Rezonans Konseri

EPOS 7 desteğiyle Eric Whitacre ve Rezonans özellikle çağdaş koro müziğini sevenlere 8 Kasım 2014’te Zorlu Center PSM’de büyülü bir gece yaşattı.
Sergi

Camdaki Hazine Sergisi

Topkapı Sarayı'nın Bab-ı Hümayun bölümünde, Sema Güral Sürmeli’nin “Camdaki Hazine” sergisine Epos 7 Derneği ev sahipliği yaparken, dernek üyelerinin yanı sıra cemiyet hayatının önde gelen isimleri de davet edildi. Epos 7 Derneği başkanıZafer Kozanoğlu’nun açılış konuşmasının ardından davetliler, Sema Güral Sürmeli’nin her birini özenle hazırladığı eserlerini yakından incelediler. Konuklar sergi alanını gezdikten sonra tarihi Topkapı Sarayının bahçesinde düzenlenen kokteylde güzel bir akşam geçirdi.
Gezi

Boğaz ve Yalılar Tekne Turu

Keyifstyle Yatı ile çıkılan yolculukta Saffet Emre Tonguç’un rehberliğinde Boğaz’daki yalılar, hikayeleri ve sırlarını anlattığı keyifli bir sohbetle değerli üyelerimizle buluştuk.
Diğer

Beşiktaş Belediye Başkanı Nezaket Ziyareti

EPOS 7 derneği üyeleri olarak Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat HAZNEDAR’ı nezaket ziyaretinde bulunduk.
Konferans

100. Yılında Türkiye'de Sinema

Dernek kurucuları, üyeleri ve cemiyet hayatının önemli isimlerinin de yer aldığı Park Bosphorus Hotel’de gerçekleşen ve Prof. Dr. Savaş Arslan’ın konuşmacı olarak katıldığı “100. Yılında Türkiye’de Sinema” başlığı altındaki konferansta davetliler yıllar önce ağlayıp güldükleri filmlerin tarihine dair bilgiler edindi ve o dönem imkanları ile çekilen filmleri izledi.


Gezi

Saklı Limandan Hikayeler Gezisi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Sayın Zeynep Kızıltan'dan üyelerimiz kütüphanenin ve müzenin kuruluş hikayesini dinledi.
Toplantı sonrası; Marmaray-Metro projelerinin buluşacağı ve arkeolojik kazıların yapıldığı Yenikapı'da tespit edilen Osmanlı-Bizans dönemlerine ait eserler ile liman tabanı altında açığa çıkarılan Neolitik döneme ait eserlerden oluşan "Saklı Limandan Hikayeler" Yenikapı'nın Batıkları sergisini Zeynep Kızıltan’ın rehberliğinde gezen üyelerimiz, Arkeoloji Müzesi'nin organize ettiği her ayın son Cuma günü yapılan kültürel etkinliklere katılma kararı aldı.

Konferans

Osmanlı Saray Mücevherleri

Pera Palas’ta Derneğimizin birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen davette Osmanlı ve Avrupa sanatı, Doğu ile Batının sanatsal ilişkileri ve mücevher tarihi alanlarında çalışan mimar ve sanat tarihçisi Prof.Dr. Gül İrepoğlu son kitabı “Osmanlı Saray Mücevherleri Üzerinden Tarihi Okumak” konulu bir konferans verdi.
İrepoğlu, “Osmanlı Saray Mücevherleri Üzerinden Tarihi Okumak” kitabında padişahın hazinesiyle, değerli taşların anlamlarıyla, pek çeşitli geleneklerle, göz kamaştıran tasarımlar ve kullanım ayrıntılarıyla, merceğine yüz yılları simgeleyen mücevherlerin yerleştirildiği bir zaman dürbününden bakıyor tarihe... Her dönemin en parlak aynası olan mücevherler dile gelerek tarihin akışını anlatıyor.
Konferans

Meraklısına Topkapı Sarayı Konferansı

Derneğimizin ilk projesi olarak onarım ve modernizasyon çalışmalarını bir yıl içinde tamamladığımız Topkapı Sarayı Babı-ı Selam Konferans Salonu ilk etkinlik olarak üyelerimizi ağırladı. 21 Haziran 2013 tarihinde kullanıma açılan salonda, Müze Müdürü Doç.Dr.Haluk Dursun “Meraklısına Topkapı Sarayı” konulu bir konferans verdi.
Konferans

Meraklısına Harem Konferansı

Yeni dönem ilk etkinliğimiz 25 Kasım 2013 ‘te Topkapı Sarayı Bab-ı Selam Konferans Salonu'nda Doç. Dr. Haluk Dursun tarafından “Meraklısına Harem” konferansı ile başladı. 
Gezi

Meraklısına Ayasofya Gezisi

Üyelerimize tarihi hem keyifli bir gezi halinde yaşatmak hem de ilk elden en doğru bilgileri almak için düzenlediğimiz “Meraklısına Ayasofya Gezisi” Topkapı Müze Müdürü Sayın Doç.Dr.Haluk Dursun tarafından yapıldı.
Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalabilmiş en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya Camii, Sultanahmet semtini kapsayan büyük bir külliye. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından M.S. 532 - 537 yılları arasında İstanbul'un tarihi yarım adasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bir patrik katedrali. 1453 yılında İstanbul'un Türkler tarafından alınmasıyla, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş. 1935 yılında Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu Kararı ile müze haline getirilen Ayasofya, yaklaşık 1500 yıllık bir tarihi taşıyan çok özel bir yapı. Günümüzde müze olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Konferans

Prof. Dr. Nurhan Atasoy ile Matrakçı Nasuh'un Gözünden İstanbul Manzaraları

Kültürel emanetleri korumak ve kültür, sanat bilincinin geliştirilmesi amacıyla her yıl düzenlenen konferanslarımızın ikincisi Topkapı Sarayı’nda yapıldı. “Matrakçı Nasuh’un İstanbul Tasviri” adlı konferans, 10 Aralık Salı günü Osmanlı ve İslam tarihinin önde gelen tarih profesörlerinden Prof.Dr. Nurhan Atasoy’un eşsiz anlatımı ve sunumu ile gerçekleşti. Konferansta, modern haritacılığın aksine gerçek ile hayali iç içe geçiren Matrakçı Nasuh’un Türk sanat ve mimarisine kazandırdıkları masaya yatırıldı. Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Matrakçı Nasuh’un hayatını kaleme aldığı yeni kitabı XX’dan alıntılar ile süslediği konuşmasında tarihin bilinmeyen yüzüne ışık tuttu.
Matrakçı Nasuh‘un, İstanbul Tasvirlerinin bugünün bilgilerine ve şehir mimarisine rehberlik ettiğini belirten Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Matrakçı Nasuh Efendi’nin yaşadığı dönem olan Kanuni döneminin tasvir sanatında en yüksek eserlerin verildiği dönem olduğunun altını çizdi. Atasoy, Matrakçı Nasuh’u bir “sanatçı” olarak tanımlarken, matrak oyununu icat etmesi, aritmetik ile olan yakınlığı, tasvir sanatında üstün eserler üretmesi ve çok yönlü sanat eserleriyle Osmanlı Dönemini Leonardo Da Vinci’si olduğunu belirtti.

Gezi

Mardin Kültür Gezisi

Derneğimizin farklı şehirlerdeki kültürel değerleri tanıtmak amacıyla başlattığı gezilerin üçüncüsü Mardin olarak belirlendi. Gezide Mardin'in yanı sıra; Midyat, Ulu Camii, Savur, Dara, Nusaybin, Hasankeyf ve Batman’ı da içine alan tarihi ve kültürel kalıntıların ziyaret edildiği 3 günlük yoğun bir program gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu üyelerimiz valimize nezaket ziyaretinde bulunarak Mardin’e katkılardan dolayı Teşekkür Plaketi sundu.
Diğer

Kültür Bakanı Ömer Çelik'e Nezaket Ziyareti

02 Nisan 2013 tarihinde, göreve yeni başlayan Kültür Bakanımız Sn. Ömer Çelik'e Yönetim Kurulu ve üyelerimiz nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Derneğimiz hakkında gönderilen tanıtım sunumunu inceleyen Sayın Çelik, derneğimizin faaliyet alanı ve katkılarından etkilendiklerini bildirerek, her zaman ortak bir projede yer almaktan memnun olacaklarını bildirdi.
Gezi

Gaziantep Kültür Gezisi

Epos 7 derneğinin Gaziantep’e yaptığı anlamlı gezide; Gaziantep Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’e Şehir Kültürüne Katkı Plaketi takdim edildi. Derneğimiz üyeleri daha sonra Zeugma Mozaik Müzesi'ni ziyaret ederek kültürümüze sahip çıkıldığını bir kez daha gösterdi.
Davet

Epos7 Kuruluşunun Birinci Yıldönümünü Kutladı

Derneğimizin kuruluşunun birinci yıl dönümü, 2 Mayıs 2013 tarihinde, Pera Palas’ta gerçekleşen şık bir davetle kutlandı.
Kültürel emanetleri korumanın yanı sıra kültür ve sanat bilincinin geliştirilmesi amacıyla kalıcı işlere imza atma hedefini sürdürdüğümüz projelerimizde katkısı olanlara teşekkür plaketi sunulan etkinlikte, yönetim kurulu üyelerimizin yanı sıra iş, sanat ve cemiyet hayatının ünlü isimleri bizi yalnız bırakmadı.
Barbaros Büyüakkan’nın güzel müziği ile eşlik ettiği davet sonrası üyelerimiz, Prof.Dr.Gül İrepoğlu’nun “Osmanlı Saray Mücevherleri Üzerinden Tarihi Okumak” konulu konferansına katıldı.

Konferans

"Türkiye'nin Antik Kentleri" Prof. Dr. Ersin Alok Konferansı ve Dia Gösterisi

Epos 7 Derneği gerçekleştirdiği konferansla, kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacıyla sanata ve tarihe ışık tuttu.
Görselliğin mutlaka paylaşılması gereğini savunan Prof. Dr. Ersin ALOK, Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleştirilen “Türkiye'nin Antik Kentleri” konulu konferansında DİA gösterisi ile katılanlara unutulmaz bilgiler sundu.
Konferans

Porselenin Büyülü Tarihine Yolculuk

Topkapı Sarayı Konferans Salonu restorasyonuna destek için; NG Kütahya Porselen sponsorluğunda “Porselenin Büyülü Tarihine Yolculuk “ konulu bir konferans düzenlendi. Kadir Has Üniversitesi Galata Salonu'nda gerçekleşen konferansın konuşmacısı Topkapı Sarayı Mutfak Uzmanı Ömür TUFAN, İstanbul ve Saray Porselenleri hakkında bilgi verdi. Konferans Kütahya Porselen Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi, Sema Güral Sürmeli’nin de aralarında olduğu iş ve cemiyet hayatının ünlü isimlerini bir araya getirdi.
Davet

Parla Mücevherat "Asrın Koleksiyonu" Daveti

Parla Mücevherat, İhracatçılar Birliği Tasarım Yarışması‘nda birincilik ödülü kazanan “Asrın Koleksiyonu”nun başarısını iş ve cemiyet hayatının katıldığı bir davetle kutladı.
Aslı Şen, Arzu Savgı, Feryal Gülman, Fatoş Hataylı gibi birçok ünlü ismin katıldığı davet, Four Seasons Hotel Bosphorus’ta gerçekleşti. Asrın Koleksiyonu’nun satışından elde edilen gelirin bir kısmını başkanlığını Zafer Kozanoğlu, Başkan yardımcılığını Arzu Sabancı ve Didem Çapa‘nın yaptığı ”EPOS 7” derneğine bağışlayan Parla Mücevherat davetinde dünyaca ünlü soprano Demetra Mustafoğlu sahne aldı.
Kültürel emanetleri korumak, kültürler arası iletişimi sağlamak, kültür ve sanat bilincinin geliştirilmesi amacı ile bu alanda sözlerin yanı sıra kalıcı işlere imza atma gerekliliğine inanan EPOS7 Derneği yönetim kurulu üyeleri Parla Mücevherat’ın nazik desteğini kutlamak adına davette hazır bulundular.
Toplantıda bir konuşma yapan Parla Mücevherat Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eriş, ”40 yıldır mücevher sektöründe Eriş adı ile hizmet veren firmamız 25 yıldır perakendecilik ile uğraşıyor. Son 5 yılda Nuruosmaniye, Akmerkez, Palladium’da Parla markası ile yeni mağazalarımızı açtık. Kaliteden ve iş disiplininden hiçbir zaman ödün vermeyen firmamız dünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerlerken kendi kültürel değerlerimize de sahip çıkmanın büyük gururunu taşıyor.” dedi.

Konferans

Prof. Dr. İlber ORTAYLI Konferansı

Prof. Dr. İlber ORTAYLI, PeraPalas’ta yapılan ve Topkapı Sarayı Bab-ı Selam Konferans Salonu için fon toplamayı hedefleyen derneğimizin ilk etkinliğine konuşmacı olarak katılmış ve önerilerde bulunmuştur.
Copyright ©2015 - Epos7.org Tüm hakları saklıdır.