PROJELER

JAPON SANAT FESTİVALİ

AISIN Group’un sponsorluğu’nda, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Japon Müziği ve Sanatları Derneği, EPOS 7 Derneği, Sushico ve UNIQ Istanbul’un destekleriyle bu yıl üçüncüsü düzenlenecek JAPON SANAT FESTİVALİ ile “Japon Çocuk Bayramı” İstanbul’da da kutlanacak!
Çocuk Bayramının sembolü olan renkli koi balıkları ile süslenecek festival mekanında; JAPON SANAT MERKEZİ’ne bağlı Türk ve Japon sanatçıların Sumi-e, Shodo, İkebana eserleri ve kimonolardan oluşan yüzden fazla eserle “9.NİTTOTEN SERGİSİ” de yapılacak olup Sergi 12 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek. Ziyaretçiler dileklerini yazıp kağıttan turna yaparak, Hiroşima Barış Müzesi’ne yollanacak “Bin Turna Kampanyası”na katılabilecekler.
Festivalde ayrıca Koto, Suşi, Sumi-e, Shodo, İkebana, Chirimen, Manga, Origami gibi çeşitli Japon sanatlarını tanıtan workshoplar, uzmanların Japon kültürünün çeşitli yönlerini anlatacakları konuşmalar ve ünlü sanatçı Atsuko Suetomi’nin çocuklarla birlikte vereceği “Anime Şarkıları Konseri” gibi çok sayıda etkinlik sizleri bekliyor.
Japon kültüründe şelalenin üstüne sıçrayarak ejderhaya dönüşmeyi başaran koi balıkları, kararlılıkla çalışılırsa herşeyin başarılabileceğini temsil eder. Çalışarak ejderha olmak isteyen tüm çocuklar ve aileleri başta olmak üzere Japon kültürüne ilgi duyan herkesi JAPON SANAT FESTİVALİ’ne bekliyoruz.


Etnik Popüler Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı

Derneğimizin Olağan Genel Kurul Toplantısı 12.12.2018 tarih, Saat:14.00'de Raffles Hotel Levazım Mahallesi Koru Sokağı Zorlu Center Beşiktaş/İstanbul adresinde aşağıdaki gündeme göre yapılmasına, çoğunluk sağlanamaması veya ertelenmesi halinde 19.12.2018 tarihinde aynı yer, saat ve gündem ile yapılmasına, üyelere toplantının duyurulmasına (gazete ilanı, yazılı bildirim, elektronik posta ile ve cep telefonu mesajı) karar verilmiştir.
GÜNDEM
.
1 – Açılış ve Saygı Duruşu,
2 – Divan Heyetinin Oluşturulması,
3 – 2016 ve 2017 Yılları Faaliyet Raporu İle Gelir-Gider Cetvelinin Okunması,
4 – Denetçi Raporunun Okunması,
5 - Faaliyet Raporu İle Gelir-Gider Cetveli Hakkında Müzakere,
6 – Yönetim Kurulunun 2016 ve 2017 Yılları Faaliyetlerinden Dolayı İbra Edilmeleri,
7 – Denetçinin 2016 ve 2017 Yılları Faaliyetlerinden Dolayı İbra Edilmesi,
8 – Yönetim Kurulu Üyelerinin Seçimi
9 – Denetçi Seçimi,
10 – Üyelik Aidat Miktarının Belirlenmesi,
Yeni üyelerin kabulü, çıkarılan üyelerin onayı
11 - Yeni Dönem Tahmini Bütçenin Müzakeresi ve Kabulü,
12 - Dilekler ve Kapanış.

2018 TROYA YILI’NDA YENİ NESİL SANATÇILAR EFSANEYİ YENİDEN YORUMLUYOR

2018 TROYA YILI’NDA YENİ NESİL SANATÇILAR EFSANEYİ YENİDEN YORUMLUYOR
‘Düşler Ülkesi: Troya’
ait olduğu topraklarda sanatseverlerle buluşuyor
Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20.yıldönümü nedeniyle 2018, Kültür ve Turizm Bakanlığınca ‘Troya Yılı’ ilan edildi. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın da destekleri ile 2018 Troya Yılı boyunca Çanakkale, uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri ile dünyanın buluştuğu bir merkez olmaya devam ediyor. Troya, ‘Düşler Ülkesi: Troya’ etkinliğiyle yeni nesil sanatçıların güncel bakış ve yorumlarının sahnesi haline geliyor.
Temelleri 61 yıl önce Çanakkale’nin Çan ilçesinde atılan Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşu Kale Grubu; tüm dünyanın üzerinde en çok konuştuğu antik kent Troya’nın yeni nesil sanatçılar tarafından yorumlanmasına destek oluyor. Etnik Popüler Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği (EPOS 7) ve yeni nesil sanatçı platformu BASE işbirliğinde, Kale Grubu’nun destekleriyle düzenlenen ‘Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi, 27 Temmuz-27 Ağustos tarihlerinde Çanakkale’de Piri Reis Müzesi’nde, 19 Eylül- 19 Ekim tarihleri arasında ise İstanbul’da Arkeoloji Müzesi’ne bağlı Darphane-i Amire’de sanatseverlerle buluşacak.
29 genç sanatçının katılımıyla, Derya Yücel’in küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, baskı, cam, enstalasyon, fotoğraf, grafik tasarım, resim, seramik, video gibi farklı mecralarda yapıtları buluşturacak.
Tüm Türkiye’nin Güzel Sanatlar alanında yeni mezun sanatçı adaylarını uluslararası bir seçici kurulun seçkisiyle aynı çatı altında toplayan BASE’in 2017 sanatçılarına yapılan açık çağrıyla şekillenen sergide, genç sanatçılar; Arek Qadrra, Beste Kopuz, Burak Çolak, Burhan Üçkardeş, Can Özal, Canalp Sipahi, Damla Yalçın, Dilan
Eroğlu, Elif Havuz, Fatih Temiz, Hasan Avni Koçak, İbrahim Erdoğan, Kübra Boy, Kübra Gürleşen, Murat Kahya, Ömer Sedat Yenidoğan, Seçil Büyükkan, Seda Boy, Selen Tokgöz, Uğur Demirci ve Zafer Geyikçi yer alacak.
Çanakkale ayağında ise sergi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde eğitimini sürdüren Erdi Özdemir, Ezgi Erkan, Halil İbrahim Kara, İlgim Camcı, Oğuzhan Karadal, Ozan Gürkan Peltek, Ömer Akif Yeldan ve Samet Aygün’ün yapıtlarıyla genişleyecek. 8 ilde 10 farklı üniversiteden 29 yeni nesil sanatçının yer aldığı serginin afiş tasarımı ise BASE 2017 sanatçılarından Musab Abdullah Güngör’e ait.
Serginin küratörü Derya Yücel, : ‘Yüzyıllardır, nice arkeolog, bilim insanı, sanatçı, şair ve yazara 'düşler' kurduran efsane kent Troya’yı özgün kılan, savaş, güç, medeniyet destanı ile mücadele, hayal gücü ve ilham kültürünün bir bileşimi olmasıdır. Bu ilhama kulak veren yeni nesil sanatçılar, kadim efsaneleri güncel ve disiplinlerarası anlatım pratikleriyle yeniden yorumlayarak nesilleri birbirine bağlayacaklar" dedi.
Tarihi değerlerimizin ve kültür varlıklarımızın gelecek nesillere taşınmasına yönelik projeleriyle dikkat çeken EPOS 7 Derneği’nin Başkanı Başkanı Zafer Kozanoğlu, “Dernek olarak en önemli amacımız milli değerlerimize sahip çıkarak ülkemizi uluslararası çalışmalarla da temsil edebilmek. Bu senenin ‘Troya Yılı’ ilan edilmesiyle birlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destekleriyle bu projeye adım attık. UNESCO’nun ülkemizdeki milli temsilcisi olarak, Düşler Ülkesi: Troya sergisini hayata geçirmekten büyük gurur duyuyoruz. Bu sene ve önümüzdeki sene de kültür ve sanat bilincinin geliştirilmesine yönelik projelerimize ara vermeden devam edeceğiz” dedi.
Çanakkale’de doğup büyüyen köklü bir sanayi kuruluşu olarak, 2018 Troya Yılı’nı sahiplendiklerini belirten Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, şunları söyledi: “Kale Grubu olarak başta seramik sanatı olmak üzere kültürel mirasımızı ve kadim değerlerimizi bugüne taşıyan projeleri desteklemeyi yalnızca sosyal sorumluluğumuz olarak değil, aynı zamanda bizi gelecek ile buluşturan projeler olarak görüyor ve sahip çıkıyoruz. Dünya kültürel mirasının önemli varlıkları arasında gösterilen Troya Antik Kenti’ni merkeze alan ‘Düşler Ülkesi: Troya’ projesine, doğduğumuz topraklarda ev sahipliği yapmanın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. İlham verici bu sanat etkinliğinin nesiller arası buluşmalara vesile olmasını da ayrıca çok değerli buluyorum.
Troya Antik kentinin UNESCO Dünya Kültür Miras listesine kabulünün 20. yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca ilan edilen 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Düşler Ülkesi: Troya sergisi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Çanakkale Belediyesi ile birlikte, bölgenin kültürel mirasına sahip çıkmayı amaçlayan Kale Grubu’nun katkılarıyla hayata geçecek.

Topkapı Sarayı Babüsselam Kapısı Konferans Salonu

Topkapı Sarayı Babüsselam Kapısı Konferans Salonu Restorasyon Hikayesi

Derneğimizin kuruluşundan iki yıl önce; ünlü tarih bilimcilerinden Prof. Dr. İlberOltaylı, Başkanımız Zafer Kozanoğlu ve Başkan Yardımcımız Arzu Sabancı’ya yaptıkları çalışmaları bir dernek altında toplayarak kurumsallaşmaları gerektiğini söyledi.

Üyelerimiz derneğin kuruluşunu bir söyleşi ile duyurmak için kendilerini yüreklendiren İlberOltaylı'yı Topkapı Sarayı Müzesi’nde ziyaret ettiklerinde, birçok Uluslararası konferansın düzenlendiği salonun mevcut haline üzülerek hakkettiği değere kavuşması için ilk proje olarak salonun onarım ve modernizasyonuna karar verdi.

Benzeri olmayan bünyesinde saltanat hazinesi, imparatorluk arşivleri ve kutsal emanetlerin korunduğu yapılar bütünü içinde çalışmak her bakımdan heyecan verici oldu. Babüsselam adı verilen bölüm ilk yapılışında sarayın kapı arası olup, törenleri yöneten kapı ağasının görev alanıydı. Zaman içerisinde değişik amaçlarla kullanıldığı da biliniyor.

Tarihsel süreçte bozulan mimari öğeler, son restorasyonla birlikte aslına sadık kalınarak tekrar hayata geçirildi. Geç dönemde yapılan sıvalar kaldırılınca asıl bütünlüğünü kazanan mekan ulus ve uluslararası konferanslara ev sahipliği yapıyor.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Rölöve Anıtlar Müdürlüğü’nden alınan izinleri takiben Ekim 2012 tarihinde başlanan çalışmalar Mayıs 2013’te tamamlanarak ilk konukları olarak üyelerimizi ağırlamıştır.

TOPKAPI SARAYI

Osmanlı sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezidir. İstanbul fatihi II. Mehmed tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırılmış olan ve zaman içerisinde bazı ilavelerin yapıldığı Saray’da, Osmanlı padişahları ve Saray halkı 19. yüzyıl ortalarına kadar ikamet etmiştir. 1850’lerin başında Sultanlar, mevcut Saray 19. yüzyılın devlet protokolü ve merasimlerine ilişkin gereksinimleri karşılamakta yetersiz kaldığı için Boğaz’daki Dolmabahçe Sarayı’na taşınmışlardır. Ancak saltanat hazinesi, Mukaddes Emanetler ve imparatorluk arşivleri Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilmiş, bir baba ocağı olması ve Mukaddes Emanetler’i barındırmasından dolayı burada devlet törenleri yapılmaya devam edilmiştir.

Topkapı Sarayı, Osmanlı monarşisi 1922’de kaldırıldıktan sonra,3 Nisan 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle müzeye dönüştürülmüştür.


Stratonikeia


Ölümsüz aşkların ve gladyatörlerin kenti: "Stratonikeia"

Stratonikea, Muğla'nın Yatağan ilçesinin batısında, Yatağan-Milas karayolu çıkışına 1 kilometre mesafede yer alan Eskihisar köyü ile iç içe bir antik kenttir.

Tarihte Stratonikeia
Geç Tunç Çağı’ndan günümüze kadar kesintisiz yerleşime sahne olan kente, M.Ö. 3. yy’ın ilk çeyreğinde Seleukos kralı I. Antiokhos tarafından karısı Stratonike’nin adı verilmiştir. Hellenistik Dönem boyunca, Seleukos, Ptolemaios, Makedonyalılar, Rodos ve Roma arasında el değiştiren Stratonikeia, M.Ö. 130/129 yılında tamamen Roma’ya bağlanmıştır. Anadolu’nun fethinden sonra Türk hâkimiyetine giren kentte Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’nde de yerleşim devam etmiştir. 1957 yılındaki deprem sonrasında yeni yerleşim alanına taşınan Eskihisar Köyü’nde halen tarihi köy evlerinde yaşayan birkaç aile bulunmaktadır.
Kentin akropol ü güneydeki dağın tepesindedir. Bu tepenin çevresi bir surla çevrilmiştir. Kuzeyinde, yamaç üzerindeki bir teras üzerinde şimdiki karayolunun hemen altındaki, bir yazıtta imparator için yapılmış küçük bir tapınağın kalıntıları göze çarpar.

Neler Yapıyoruz?
Bir kadına armağan edilmek için kurulan ve adını bir kadından alan Stratonikeia antik kentini, geneli kadınlardan oluşan EPOS 7 Derneği olarak Dünya Kültür Mirasının bir parçası olarak tanıtmak için çalışıyoruz.
Tanıtım Komitesi ve Yönetim Kurulu üyelerimiz, Antik dönemden Osmanlı’ya kadar içinde yaşam barındıran medeniyetlerin üst üste yaşadığı bu merkezi birçok kez ziyarete gitti.
Bugüne kadar sadece Türk arkeologların kısıtlı imkanlarla çalıştığı bu kente EPOS7 Derneği olarak yapacağımız etkinliklerle sahip çıkmayı hedefliyoruz.

Arkeoloji Havuzu

"EPOS7 Derneği genç arkeolog adayları yetiştiriyor."

EPOS7 Derneği’nin “eğitim programı” projesi olan ARKEOLOJİ HAVUZU, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyadaki zengin ve nitelikli kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillerle aktarımı için bilinç uyandırmak amacıyla tasarlandı. Proje kapsamında öğrencilere arkeoloji eğitimi vererek nasıl bir coğrafyada yaşadıklarını, arkeolojinin önemini, kültürel mirasın korunması gerektiğini genç kuşaklara öğretmeyi amaçlayan Arkeoloji Havuzu ekibi genç nüfusta farkındalık yaratmayı amaçlayan bir eğitim projesi olarak ilk ve orta dereceli okullarda faaliyetlerini sürdürüyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde Tarsus, Mut, Anamur ve Erdemli ilçelerinin dört adet kültür varlığı ile temsil edilen Mersin’in Silifke ilçesinde yaşayan gençler, EPOS7 Arkeoloji Havuzu ekibi tarafından, bölgenin tarihsel önemi hakkında bilinçlendirilirken, bu bilincin uzun vadede ilçenin sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlaması hedefleniyor.
Etkinlik kapsamında; eğitici seminerlerin, arkeolojik kazı çalışmalarının ve eğlenceli atölye faaliyetlerinin ardından katılımcılara "Genç Arkeolog Adayı Diploması" veriliyor. 2014-2015 eğitim yılında devlet okullarında pilot olarak başlatılan projenin, eğitim-öğretim dönemi sonuna kadar Silifke genelinde mümkün oldukça geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor.

Copyright ©2015 - Epos7.org Tüm hakları saklıdır.