Stratonikeia Antik Kentine Katkı

Bir aşk efsanesinden doğan şehir: STRATONIKEIA 

 

Günümüzde Muğla ili, antik Karia bölgesinin en önemli merkezlerinden biri olup, içinde pek çok antik kenti barındırmaktadır. Bu kentler içinde en önemlilerinden biri de Yatağan’ın 8 kilometre kadar güneybatısında bulunan Stratonikeia antik şehri. Bir aşk efsanesinden doğduğu söylenen ve büyük bir dinsel yolun üzerinde bulunan şehrin kurucusu olan I. Antiokhos, burayı önce üvey annesi sonrasında ise eşi olan Stratonike için inşa ettirir.

 

EPOS7 Derneği kültür, sanat ve tarih değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla her yıl düzenlediği kültür gezileri arasında ziyaret ettiği Stratonikea Antik Kenti'n den çok etkilenerek bu kentin hakkettiği değeri bulması için destek vermek gerektiğine karar verdi.

 

Antik dönemden Osmanlı’ya kadar içinde yaşam barındıran medeniyetlerin üst üste yaşadığı, bugüne kadar sadece Türk arkeologların kısıtlı imkanlarla çalıştığı "Stratonikeia Antik Kent"ine sahip çıktı. Yaptığı çalışmalara bir zemin oluşturması için, Antik kentin geçmişi ve kazılar hakkında detaylı bilgi edinerek basının ve kamuoyunun ilgisini çekmesi amacıyla büyük bir etkinlik düzenledi. Yaz döneminde kullanılan vinç kiralanmasına maddi destek sağladı.

 

Unesco'nun Dünya Mirası aday listesine kabul edilmesini sağladı.

 

     

 

Bir kadına armağan edilmek için kurulan, adını bir kadından alan Stratonikeia Antik Kenti’nin; kadınlardan oluşan epos7 derneği destekleri ile Dünya Kültür Mirasının bir parçası olarak tanınmasını sağlamıştır.

 

Derneğimiz tanıtımını üstlendiği UNESCO Dünya Mirası Geçici listesine kabul edilen Stratonikeia Antik Kentine, yapılan kazı çalışmalarında kullanılmak üzere Haziran-Temmuz-Ağustos 2015 aylarını kapsayacak şekilde vinç kiraladı.

 

     

EPOS 7 Tarih, Kültür ve Sanat Derneği’nin kültür, sanat ve tarih değerlerinin UNESCO değerleri ile örtüştüğünü ve yapılan etkinlik ve aktivitelerin ülkemizde UNESCO’ nun rolü ve yaptığı işlerin daha iyi anlaşılmasına ve benimseneceğine katkı koyacağına inanarak yaptığı başvuru, kabul edilerek 2015 yılında Milli Kulüp adaylığı 2018 yılında da tam adaylığı onandı. EPOS 7 Tarih, Kültür ve Sanat Derneği, Unesco Milli Kulüp unvanı sahibidir.