Matrakçı Nasuh`un Gözünden İstanbul Manzaraları

Kültürel emanetleri korumak ve kültür sanat bilincinin geliştirilmesi amacıyla her yıl düzenlenen konferanslarımızın ikincisi de Topkapı Sarayı’nda yapıldı. “Matrakçı Nasuh’un İstanbul Tasviri” adlı konferans, 10 Aralık Salı günü Osmanlı ve İslam tarihinin önde gelen tarih profesörlerinden Profesör Doktor Nurhan Atasoy’un eşsiz anlatımı ve sunumu ile gerçekleşti. Konferansta, modern haritacılığın aksine gerçek ile hayali iç içe geçiren Matrakçı Nasuh’un Türk sanat ve mimarisine kazandırdıkları masaya yatırıldı. Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Matrakçı Nasuh’un hayatını kaleme aldığı yeni kitabı XX’dan alıntılar ile süslediği konuşmasında tarihin bilinmeyen yüzüne ışık tuttu.

 

Matrakçı Nasuh‘un, İstanbul Tasvirlerinin bugünün bilgilerine ve şehir mimarisine rehberlik ettiğini belirten Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Matrakçı Nasuh Efendi’nin yaşadığı dönem olan Kanuni döneminin tasvir sanatında en yüksek eserlerin verildiği dönem olduğunun altını çizdi. Atasoy, Matrakçı Nasuh’u bir “sanatçı” olarak tanımlarken, matrak oyununu icat etmesi, aritmetik ile olan yakınlığı, tasvir sanatında üstün eserler üretmesi ve çok yönlü sanat eserleriyle Osmanlı Dönemini Leonardo Da Vinci’si olduğunu belirtti.

 

     

EPOS 7 Tarih, Kültür ve Sanat Derneği’nin kültür, sanat ve tarih değerlerinin UNESCO değerleri ile örtüştüğünü ve yapılan etkinlik ve aktivitelerin ülkemizde UNESCO’ nun rolü ve yaptığı işlerin daha iyi anlaşılmasına ve benimseneceğine katkı koyacağına inanarak yaptığı başvuru, kabul edilerek 2015 yılında Milli Kulüp adaylığı 2018 yılında da tam adaylığı onandı. EPOS 7 Tarih, Kültür ve Sanat Derneği, Unesco Milli Kulüp unvanı sahibidir.