Sagalassos Antik Kentine Katkı

Bir dünya kültür mirası olan Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti Türkiye'deki dostlarıyla bir araya geldi. Belçika'da çok iyi tanınan ve 800'den fazla dostu olan Sagalassos Antik Kenti'nin korunmasına destek verecek yeni ''Sagalassos Dostları'' Yıldız Sarayı'nda, İdil Biret resitalinde buluştu.

 

 

 

          

 

AKDENİZ’İN EN KAPSAMLI ARKEOLOJİK KAZI PROJESİ

 

Her yaz Leuven Üniversitesi’nden, Prof. Marc Waelkens başkanlığında Belçikalı, Türk ve diğer ülkelerden araştırmacılardan oluşan bir bilimsel ekip, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleri ile Sagalassos’ta kazı çalışmaları yürütür. Ekip, Roma İmparatorluğu’nun en ihtişamlı dönemlerine ev sahipliği yapmış antik kentin anıtları ve nadir buluntularının yanı sıra, geçmişten günümüze bölgenin ekolojisi, yerleşim düzeni, doğal kaynakları, sosyo-ekonomisi ve kalkınma sürecini inceler.

 

Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi başkanlığı, çalışmalarını kazılarla sınırlamaz. Kentte, suyu tekrar bağlanan Antoninler Çeşmesi ve Heroon gibi önemli anıtların restorasyonu tamamlanmıştır.

 

     

 

Kars: Ani Harabeleri,

Kütayha Çavdarhisar: Arızonaı 

Aydın Geyre: Afrodissias

Burdur : Sagalassos

Antik Kentleri tanıtım çekimleri için On Numara Tarih programına sponsor olduk.

 

          

EPOS 7 Tarih, Kültür ve Sanat Derneği’nin kültür, sanat ve tarih değerlerinin UNESCO değerleri ile örtüştüğünü ve yapılan etkinlik ve aktivitelerin ülkemizde UNESCO’ nun rolü ve yaptığı işlerin daha iyi anlaşılmasına ve benimseneceğine katkı koyacağına inanarak yaptığı başvuru, kabul edilerek 2015 yılında Milli Kulüp adaylığı 2018 yılında da tam adaylığı onandı. EPOS 7 Tarih, Kültür ve Sanat Derneği, Unesco Milli Kulüp unvanı sahibidir.