ETKİNLİKLER
Davet

EPOS7'DEN ERKEN YILBAŞI DAVETİ

EPOS7 Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen yılbaşı  davetinde, iş ve cemiyet hayatının ünlü isimleri buluştu. EPOS7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı, Berrin Zorlu, Özgür Doğa Keleş, Berna Çebi, Aslı Şen, Revna Demirören, Demet Sabancı Çetindoğan, Emine Sabancı Kamışlı, Zeynep Temelli, Berrin Okçu, Figen Kıral, Banu Çarmıklı, Beste Yurttaş, Gülnaz Sezgin, Işıl Reçber, Berna Ülger, Arzu Savgı , Tuğana Kaya, Buket Taşdelen davette yer aldı. 
. EPOS 7 Derneği üyeleri yeni projelerini dostlarıyla Vadi İstanbul Serafina’daki özel yemekte paylaşırken aynı zamanda da erken bir yılbaşı kutlamasında bir araya geldi.
“EPOS 7’nin sanata dair söylediği güzel sözleri yazılı hale getirmek istedik ve kalıcı kılmak için bir dergi hazırladık. Bunun gururunu bu akşam sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum.” diyen EPOS7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu, dergiye katkılarından dolayı Gizem Uslu ve daveti organize eden Fatoş Mildon’a özel teşekkürlerini iletti. Keyifli saatler geçiren konuklar, EPOS7 Derneği’nin kültür ve sanata büyük bir katkı sağlamak için yaptığı yeni yayını “EPOS7 Sanat, Tarih ve Yaşam Dergisi” projesi tüm konuklardan büyük alkış aldı. Konuşmanın ardından yemeğe geçen konuklar, Ali Sayar’ın yaptığı muhteşem müzikle keyifli bir şekilde eğlendi.
Cemiyet Hayatının Önemli İsimlerine Çok Özel Davet

Cemiyetin önde gelen çok önemli isimlerinin hazır blunduğu davette EPOS7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu başta olmak üzere, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı, Berrin Zorlu, Özgür Doğa Keleş, Berna Çebi, Aslı Şen’in yanı sıra Revna Demirören, Demet Sabancı Çetindoğan, Emine Sabancı Kamışlı, Zeynep Temelli, Berrin Okçu, Figen Kıral, Banu Çarmıklı, Beste Yurttaş, Gülnaz Sezgin, Hande Sezer Pekcan, Şule Argüder, Işıl Reçber, Serap Sarı, Berna Ülger, Arzu Savgı , Tuğana Kaya, Buket Taşdelen, Gülbin Gürel , Neylan Vardar, Burcu Cesur gibi iş, cemiyet ve sanat dünyasından birçok isim bir araya geldi.

Sergi

TROYA DESTANI İSTANBUL’DA YENİDEN CANLANDI

EPOS7 Deneği'nin projesiyle, yeni nesil sanatçıların Troya’yı yeniden yorumladığı “Düşler Ülkesi: Troya” sergisi, ilk durağı olan Çanakkale’den sonra İstanbul Darphane-i Amire’de sanatseverlerle buluştu. Kale Grubu’nun katkıları, EPOS 7 ve BASE işbirliği, Burgan Bank’ın da desteğiyle düzenlenen ‘Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi; İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'nün de desteği ile Darphane-i Amire'de kapılarını açtı. 
Serginin açılış kokteyline Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yıldız, Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı Rahmi Asal, EPOS 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kozanoğlu ve Kale Grubu Kurumsal Gelişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Esra Yazıcı Tözge katıldı.
Eserlerin ilgiyle incelendiği “Düşler Ülkesi: Troya” sergisinin açılışında ayrıca aralarında Arzu Sabancı, Özgür Doğa Keleş, Berrin Zorlu, Beste Yurttaş, Berna Çebi, Fatoş Mildon, Emek Külür, Çiğdem Hitay, Şule Argüder, Meral Yazıcı, Tuana Kaya, Arzu Savgı, Banu Çarmıklı, İnci Aksoy, Gizem Uslu, Günseli Kato’nun da bulunduğu iş, sanat ve cemiyet dünyasından pek çok tanınmış isim yer aldı.
Dünyanın en bilinen ve üzerinde en çok konuşulan antik kentlerinden Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıldönümü nedeniyle bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığınca ‘2018 Troya Yılı’ ilan edildi. Yeni nesil sanatçıların bu kapsamda, efsane kent Troya’yı yeniden yorumladığı ‘Düşler Ülkesi: Troya’ ilk olarak, 27 Temmuz-27 Ağustos tarihlerinde, Çanakkale’de Piri Reis Müzesi’nde sergilendi. Çanakkale’de büyük ilgi gören Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi, 25 Eylül Salı günü İstanbul Arkeoloji Müzeleri Darphane-i Amire 14 No’lu binada, sanat, iş, medya ve cemiyet hayatından isimlerin katıldığı davetle açıldı. Açılışa katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da, eserleri ilgiyle inceleyip genç sanatçılardan bilgi aldı.

Konferans

EPOS7'DEN "AVANGARD KURAMI VE GERÇEKÜSTÜCÜLÜK" SEMİNERİ

Ezgi Bakçay’dan “avangard kuramı ve gerçeküstücülük” semineri, Türkiye’de ve dünyada başarısını kanıtlamış olan heykeltıraş ve mücevher tasarımcısı Aida Bergsen’in sanat atölyesinde gerçekleşti.  

Sanat kuramcısı, eleştirmen ve küratör Ezgi Bakçay’ın, “Gözün Öyküsü” seminerinde anlattığı Özgürleştirici Hayat Pratiği Olarak Sanat: Avangard kuramı ve Gerçeküstücülük, Aida Bergsen’in sanat atölyesinde gerçekleştirildi. EPOS 7 Derneği’nin düzenlediği Ezgi Bakçay ile “Gözün Öyküsü” semineri, Türkiye’de ve dünyada başarısını kanıtlamış olan heykeltıraş ve mücevher tasarımcısı Aida Bergsen’in sanat atölyesinde gerçekleşti. Seminerde sanat, özgürleştirici bir hayat pratiği olarak ele alınırken, Avangard kuramı ve gerçeküstücülük akımı ise detaylı olarak irdelendi. Katılımcılar; sanat kuramcısı, eleştirmen ve küratör Ezgi Bakçay’ın eşsiz anlatımını ilgiyle takip etti. Özgürleştirici Hayat Pratiği Olarak Sanat: Avangard kuramı ve Gerçeküstücülük Her şey 1916’da tarafsız İsviçre’nin Zürih kentinde Cabaret Voltaire’de, her şeyi söylemenin ve her şeyi yapmanın mümkün olduğu bir gece başladı: Leziz ceset oyunu, kolajlar, maskeler, anlamsız sözcükler, çılgınca danslarla sanat kurumunun kalesini yıkmak. Gerçeküstücülük; düş ve gerçek arasında kör ebe oyunuydu. Yaşamda ve sanatta, imgenin kuytusunda yasaksız bir yuva ararken, Avrupalı aydının son fotoğrafını bir bit pazarında bulduk. Gerçeküstücüler “Gözden düşmüş şeylerde, ilk demir konstrüksiyonlarda, ilk fabrika binalarında, en eski fotoğraflarda, nesli tükenmek üzere olan nesnelerde, kuyruklu piyanolarda, beş yıl öncesinin kostümlerinde, artık modası geçmeye başlayan bir zamanların gözde lokallerinde, beliren devrimci enerjiyi ilk fark eden onlardır. Katılımcılar semineri büyük bir ilgiyle takip etti. Seminere; EPOS 7 Dernek Başkanı Zafer Kozanoğlu başta olmak üzere dernek üyeleri hazır bulundu. İzleyicilerin ilgiyle takip ettiği seminere Berna Çebi, Fatoş Mildon, Ayşegül Tuncer, Gaye Mataracı, Selma Ongun ve Gizem Bingöl katıldı.


Konferans

EPOS 7 DERNEĞİ’NDEN ARMAGGAN YALISI’NDA “OSMANLI & ÇİN PORSELEN SANATI” KONFERANSI

Tarihi değerlerimizin ve kültür mirasımızın gelecek nesillere taşınmasını amaçlayan EPOS 7 Derneği, Armaggan Bosporus Suites’de “Çin Porselenlerinin Osmanlı Çini ve Seramik Sanatı’na Etkileri” adlı bir konferans gerçekleştirdi. Topkapı Sarayı Müzesi Uzakdoğu Porselenler Bölümü Sorumlusu ve Müze küratörü Serkan Gedük, Anadolu’da porselen kullanımından İznik seramiklerine, Çin toplumundaki seramik ve porselen sanatından Osmanlı dönemindeki porselen ticaretine, bu sanatın geçmişten günümüze uzanan hikayesini misafirlerle paylaştı. Serkan Gedük konuşmasında, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim döneminde yapılan seferlerde nakkaş ustaları ve sanatçıların ülkeye getirilerek, Osmanlı porselen sanatına önemli katkıları olduğunu belirtti. Gelen konuklar önce boğazın en eşsiz yerinde bulunan Armaggan Yalısı’nı gezip bahçesinde İstanbul’un doyumsuz güzelliğinin tadını çıkarttı. Ardından davetliler semineri dinlemek üzere yalının içindeki özel salona geçtiler.
İş, Sanat ve Cemiyet Dünyasının Önemli İsimleri Armaggan Yalısı’nda Buluştu
EPOS 7’nin ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta, Çin porselenlerinin Osmanlı Çini ve Seramik Sanatı’na etkileri ele alındı. Misafirler tarafından ilgiyle izlenen konferansta, EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu başta olmak üzere Beste Yurttaş, Berna Çebi, Ebru Karaçan, İlkem Öztürk, Zeynep Germen ve Selma Ongun gibi birçok tanınmış isim yer aldı. Konferansın sonunda Zafer Kozanoğlu, küratör Serkan Güdük’e ve Armaggan Bosporus Suites’i bu etkinlik için özel olarak açan Armaggan Genel Müdürü Ebru Karaçam’a teşekkür plaketi verdi.

Davet

EPOS 7 DERNEĞİ'NDEN BİR İSTANBUL MASALI

EPOS 7 DERNEĞİ'NDEN BİR İSTANBUL MASALI
EPOS 7 Derneği’in ev sahipliğinde gerçekleşen Bir İstanbul Masalı isimli etkinlik cemiyetin ünlü simalarını bir araya getirdi. 17 Ocak Çarşamba günü Pera Palace Jumeirah’ta İstanbul’u anlatan şarkıların seslendirildiği etkinlikte dinleyiciler geçmişten günümüze, hüzünden eğlenceye uzanan bir müzik yolculuğuna çıktılar.
 “Taş Plak Sesli” Sema Mortiz ve “Kafası Karışık Kontrtenor” Nuri Harun Ateş misafirleri İstanbul şarkılarıyla karşıladılar. Konuklar İstanbul’un unutulmaz lezzetlerini tadarken İstanbul şarkılarıyla da keyifli anlar yaşadı.
Kozanoğlu bu özel geceye katılan konuklara teşekkürlerini ileterek “Bildiğiniz üzere, Kültür Bakanlığı bu yılı Troya yılı ilan etti, 2018 Troya’nın ve EPOS 7’nin yılı olacak. Çok güzel projelerimiz var hayata geçirmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Konferans

EPOS 7 Derneği “Gözün Öyküsü”

EPOS 7 Derneği “Gözün Öyküsü” ayrı tarihlerde gerçekleşecek seminerler dizisi tasarlandı. Bu seminerler günümüz sanatını anlamayı, sanat yapıtlarını değerlendirebilmeyi, sanattan daha fazla ilham alabilmeyi kolaylaştırmak için düzenlendi.
2. Seminerimiz 16 Ocak 2018 tarihinde Hüsrev Kethüda Hamamı’nda düzenledi.
Her yönüyle fotoğraf sanatı
Sanat kuramcısı, eleştirmen ve küratör Ezgi Bakçay tarafından fotoğraf sanatının detaylı olarak ele alındığı seminer katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Çolak, fotoğrafçılığın ortaya çıkışından bu yana geçirdiği dönüşümü, diğer sanat dallarıyla olan etkileşimini görsellerle destekleyerek dinleyicilerle paylaştı. Sanatın fotoğraftan önce ve sonra nasıl bir çizgide konumlandığını, fotoğrafçılığın ortaya çıkışıyla birlikte sanat dallarının geçirdiği dönüşümü irdeleyerek izleyicilerle ilginç anekdotları paylaştı.
Ezgi Bakçay ile “Gözün Öyküsü”
Sanat, gizledikleri ve açığa çıkarttıklarıyla, vaatleri ve çelişkileriyle bizi kendine çekmeye devam ediyor. Bir yandan inatçı gizemini ısrarla koruyor; Diğer yandan kent hayatında her geçen gün daha geniş bir yer ediniyor. Çağdaş sanat herkesin sanatçı olabileceğini müjdelerken, neyin sanat olduğuna karar vermek bile giderek güçleşiyor. Çünkü tasarım, teknoloji, bilim ve sanat arasında çizilmiş sınırlar geçerliliğini yitirirken artık her şey sanat olabiliyor. Bu koşullar altında, tarihsel ve teorik bilgiye sahip olmadan sanatı derinlemesine anlamak mümkün görünmüyor.
Öykümüz 19. yüzyılın sonunda, Paris’te, sanat ve hayat arasındaki uçurumda yaşamış bohemlerle başlıyor. 20.yüzyılın ikinci yarısında sahne almış tüm önemli sanat akımlarını yaşayan bir dille ele alıyor. Seminerler sonunda bizleri, modern sanatın doğduğu kente, Paris’e bir keşif gezisi bekliyor.
1. Seminer:
Modern sanatçının uzlaşmaz çelişkisi: Olympia’nın bakışı, Kötülük Çiçekleri, bohemler, komplocular, barikatlar, bulvarlar ve pasajlar… Manet ve Baudelaire’i ilk modernler yapan nedir? Modern hayatın ressamının paletinde hangi renkler var? Modern görsel kültürün ve gözlemcinin inşaası.
2. Seminer
Cézanne’dan Picasso’ya yeni bir evren tasarımı: Kübizm. Picasso, Einstein ve 4.boyut, saatlerin gizemi, perspektifin yıkılması, bellek, hareket ve fotoğraf. Yüzyılın bilimsel dönüşümü ışığında sanat tarihinin unutulmaz tablosu “Guernica” yıl savaş fotoğrafçılığıyla birlikte tartışmak.
3. Seminer
Özgürleştirici hayat pratiği olarak sanat: Avangard kuramı, Dada ve Gerçeküstücülük. Her şey 1916’da tarafsız İsviçre’nin Zürih kentinde Cabaret Voltaire’de, her şeyi söylemenin ve her şeyi yapmanın mümkün olduğu bir gece başladı: Leziz ceset oyunu, kolajlar, maskeler, anlamsız sözcükler, çılgınca danslarla sanat kurumunun kalesini yıkmak. Fotomontaj, kolaj; yaşamda ve sanatta imgenin devrimci rolü ve özgürleşen seyirci.
4. Seminer
1917 Ekim Devrimi sonrası Sovyetler Birliği’nde ideolojik özgürlüğün ve yaratıcı enerjinin en üst düzeyde olduğu ilk 20-25 yıl tüm dünyayı etkileyecek sanat akımları doğurdu. Sanatçılar bu kez yeni bir dünya yaratmak için kolları sıvadılar. Onlar artık kültürün işçileriydiler. İnşa sanatı olarak Konstrüktivizm. Resim, heykel, mimarinin iç içe geçtiği yepyeni bir estetik. Yeni bir kent yaratmak. Modern, endüstriyel ve mimari tasarımın temelleri: Bauhaus okulu. Dziga Vertov’un “Kameralı Adam” filmi ve Rodçenko’nun fotoğrafları: Yeni Bir Dünya İnşa Etmek
5. Seminer
Fotoğrafta ve resimde soyut ve soyutlama. Kandinsky’ye göre ilkel insan tamamen sanatsal içgüdüyle yani uzay korkusunun sonucu olan soyutlama iç tepisiyle sanat yapar. Batı sanatı çıkmazı doğu kültürünün uzay algısında bulacak. Fotoğrafta soyut ve soyutlama üzerine düşünmek gerçeklik, sanat ve fotoğraf ilişkisini tartışmaya açmak demektir: Soyut Sanat ve fotoğraf
6. Seminer
Pop sanat, Andy Warhol ve postmodernizm... Popüler kültür, iletişim teknolojileri ve çağdaş sanat ilişkisinin değişiminde fotoğrafik imgenin rolü ve simülasyon… Kültür endüstrisinin çarkları arasında kültürel aktivizm ve çağdaş sanatın olanakları.

Copyright ©2015 - Epos7.org Tüm hakları saklıdır.