ETKİNLİKLER
Davet

Ehl-i Keyif Verir Kahvenin Kaynaması

ARMAGGAN, EPOS 7 DERNEĞİ ÜYELERİNİ GELENEKSEL TÜRK KAHVE SUNUMU İLE AĞIRLADI
Türk kültürünün farklı disiplinlerdeki sanatsal ve zanaatsal değerlerini günümüze ve geleceğe taşıyan ARMAGGAN, kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalarına devam eden Epos 7 Derneği üyelerini geleneksel Türk kahve sunumu ile ağırladı.
Topkapı Sarayı Müzesi Saray Mutfakları Bölümü Uzmanı Ömür Tufan tarafından gerçekleştirilen geleneksel Türk kahvesinin tarihten bu yana yolculuğunu konu eden sunum EPOS 7 Derneği üyelerine özel olarak gerçekleştirildi. Sunumun akabinde konuklar NAR Gourmet’nin ikramları ile ağırlandılar ve davet ARMAGGAN’ın gelenekselden çağdaşa kahve sunum stillerini kapsayan sergisi ile son buldu.

Davet

Saffet Emre Tonguç İle İstanbul Hakkında Her Şey

Kültürel etkinlikleri ile adından her zaman söz ettiren EPOS 7 Derneği , üyelerinin ve yönetim kurulunun katılımıyla gerçekleştirdiği renkli bir etkinlik düzenledi. Epos 7 Derneği üyelerinin buluşma noktası da, etkinliğin konseptine çok uygundu. Tarihi Yarımada’nın tam ortasında olan ve bulunduğu ortamla bütünleşen Four Seasons Hotel at Sultanahmet’te gerçekleşen etkinlikte, tarihçi ve gezgin Saffet Emre Tonguç ile EPOS 7 Derneği üyeleri buluştular. Cemiyetin tarih ve kültüre meraklı isimlerinin bir araya geldiği toplantı salonunda yapılacak olan sunum öncesinde Saffet Emre Tonguç, yeni çıkan “İstanbul ve Gece” isimli kitabını imzalayarak davetlilerle paylaştı. İstanbul›un her yerinde gece yarısından sonra ve sabaha karşı çekilen fotoğraflarla süslediği kitabında Tonguç, şehrin iki yakasını gösteren gece fotoğrafları eşliğinde mekanların ve şehrin tarihinden hikayeler anlatıyor. Saffet Emre Tonguç kitapları imzaladıktan sonra salonda yaptığı etkileyici bir sunum ile İstanbul’un tarihi ve gizemli güzelliklerini davetlilere anlattı. 
Sergi

YAPRAK VE TOPRAK İZ PEŞİNDE

Yaprak ve Toprak İz Peşinde çocukların eğlenerek öğrenmesini amaçlayan EPOS7 ile İstanbul Arkeoloji Müzesi ortak hazırladığı bir projedir. İstanbul Arkeoloji Müzesi içindeki Eski Şark Eserleri Müzesi için yirmi sayfalık bir etkinlik kitabı olarak hazırlanmıştır. Türkçe ve İngilizce olmak üzere çift dilli hazırlanan kitapçık okul ve aile ziyaretleri için 5-9 yaş çocukları gözeten etkinlikler içermektedir. Arkeolog ne iş yapar sorusuyla başlayan kitapçık arkeolojik kazı alanı nasıl olur gibi genel bilgiler vermektedir. Daha sonra Ben Nerdeyim kısmında kroki üzerinde kitapçığın orta sayfasında bulunan 15 stickerdan Eski Şark Müzesinde görülen eserleri yapıştırmaları beklenmektedir.

Daha sonra Müzedeki heykel ve kabartmalardan esinlenerek hazırlanan boyamalarda çizgileri ve noktaları birleştirme gibi faaliyetler bulunmaktadır. İki resim arası farkı bularak çocukların dikkatini ölçen etkinlik kitapçığı, çocukların en çok merak ettiği yazıyı kim buldu sorusuna da açıklık getirmiştir. Bunu takiben Mısır hiyeroglif yazısını anlatıp kitapçığın orta kısmında bulunan hiyeroglif stickerlarla Yaprak ve Toprak yazması beklenmektedir. Son kısmında orta sayfadaki kalan stickerlardan kendi Müze bahçelerini yapmaları ve Yaprak ve Toprağı Eski Şark Müzesine götürmeleri istenmektedir. Son sayfada İstanbul Arkeoloji Müzesi ile Eski Şark Eserleri Müzesi tarihçesi kısaca anlatılmıştır.
Sergi

ORYANTALİZM

"ORYANTALİZM" SERGİSİ (Benzerlerine yurt dışında çok rastlanan bilgilendirme amaçlı koleksiyoner paylaşım sergisi)

Antik Palace’da 15 Şubat kadar açık kalacak sergide Oryantalizm sanatının usta isimlerine ait değerli tablolar sergileniyor.

Antik A.Ş.’nin 35. yıl etkinlikleri arasında gerçekleştirilen sergide Osmanlı dönemini ve güzel İstanbul’umuzun görkemli tarihini tuvallerine aktararak belgesel olarak günümüze taşıyan değerli Oryantalist sanatçılara ait tablolar sanatseverlerle buluşuyor.

Osmanlı İmparatorluğunun son üç yüzyılının ve İstanbul’un göz kamaştıran yaşantılarına, dış görünüşlerine ve mimarilerine karşı duyulan tutkunun resmedildiği belgesel görkemli tuvalleri görsel bir panorama olarak sunan sergide Antoine de Favray (1706-1791), Jean-Leon Gerome (1824-1904), Amadeo Preziosi (1816-1882), Félix Ziem (1821-1911), Adolf Kaufmann (1848-1916), Leonardo de Mango (1843-1930), Rudolf Ernst (1845-1932), Fausto Zonaro (1854-1929), Alberto Pasini (1826-1899), Germain Fabius Brest (1823-1900), Hermann David Salomon Corrodi (1844-1905) ve François Leon Prieur-Bardin (1870-1939), Alois Schönn (1826-1867) gibi dünyaca ünlü batılı sanatçıların eserleri yer alıyor.

Konferans

KADINLAR GÜNÜ

RAĞAN PALACE KEMPINSKI İSTANBUL VE EPOS 7 DERNEĞİ DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KAPSAMINDA 
"TARİH BOYUNCA TÜRK KADINI" KONULU KONFERANSI
GERÇEKLEŞTİRDİ
17. yüzyıldan günümüzde gelen ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan miras tek Saray ve Otel olan Çırağan Palace Kempinski İstanbul ile tarihi değerlerimizin ve kültürel mirasımızın gelecek nesillere taşınmasını destekleyen EPOS 7 derneği; Türk kadınının tarih boyunca toplumdaki rolüne ışık tutarak özel bir konferans düzenledi.
Çırağan Palace Kempinski İstanbul Genel Müdürü ve Kempinski Residences Türkiye Bölge Direktörü Ralph Radtke ve EPOS 7 Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kozanoğlu ev sahipliğindeki sohbet toplantısında; Türk sanat tarihi profesörü, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Nurhan Atasoy Türk kadınının tarihteki yerini ve önemini örneklerle vurguladı.
Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen davete iş, sanat ve cemiyet hayatından ünlü simalar da katıldı.
Detaylı bilgi ve iletişim için:
Yetgin Çakır
Bizce İletişim
yetgin@bizcetanitim.com

Copyright ©2015 - Epos7.org Tüm hakları saklıdır.