ETKİNLİKLER
Davet

UNESCO Uluslararası Caz Günü

Epos 7 Derneği üyeleri “Unesco Uluslararası Caz Günü”nü kutlamak için, Beyoğlu Nardis Jazz Club'ta bir araya gelen dernek üyeleri Murat Usanmaz Band eşliğinde unutulmaz bir gece geçirdi.
Konferans

"Tamgalı'da Güneşi Görmek" Dia Gösterisi

Epos 7 Derneği kalıcı bir işe daha imza atarak, doğayı yansıtan fotoğrafları ve belgesel filmleriyle tanınan fotoğrafçı, ressam ve yazar Ersin Alok'un dia gösterisi eşliğinde, "Tamgalı'da Güneşi Görmek" konulu Soho House Hotel’de düzenlenen konferansı cemiyet hayatından ünlü simaların da katılımı ile gerçekleştirildi.
Gezi

Şirince - Efes Antik Kenti Gezisi

Kültürel emanetlerin korunması ve kültür-sanat bilincinin geliştirilmesi için çalışmalar yapand erneğimizin üyeleri Şirince-Efes Antik kentini ziyaret ettiler.
Konferans

Sanatın Tarihine Yolculuk

EPOS 7’nin Adresistanbul Cafe'de gerçekleştirdiği "Sanatın Tarihine Yolculuk" konferansında Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nimet Elif Uluğ sanatın tarihi ile ilgili davetlileri bilgilendirerek keyifli anlar yaşattı.
Diğer

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal Ziyareti

Topkapı Sarayı’nda gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın davetine katılım gerçekleştiren EPOS 7 derneği üyeleri bugüne kadar gerçekleşen projelerin sunumunu gerçekleştirmiştir.
Diğer

Kars'ta Bulunan "Osmanlı Saati"

Kars’ta bulunan saat kulesinin bakım ve onarımı için Mütevelli Heyeti Başkanı Berna Ceylan ile Zafer Kozanoğlu, birlikle Kars’a giderek konu ile ilgili olarak Vali Günay Özdemir ve Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ile görüşmeler yaptılar.
Gezi

Kapadokya Gezisi

Epos 7 Derneği'nin düzenlemiş olduğu Kapadokya gezisinde, tur rehberi eşliğinde Kapadokya gezilmiş ve bölge ile ilgili detaylı bilgi edinilmiştir.
Sergi

İsmail Acar "İstanbul ve Laleler" Sergisi

"İstanbul ve Laleler" temasıyla özgün tasarımlarını, dekoratif tabaklara, kutulara ve vazolara taşıyarak sanatı gündelik hayatın bir parçası haline getiren İsmail Acar, Epos 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ev sahipliğinde addresistanbul'da müzik ziyafeti ve lezzetli ikramlar eşliğinde bir sergi düzenledi. Sergiye cemiyet ve sanat hayatından birçok isim katıldı. 

Özgün tasarımları ve modern çizgisiyle dikkat çeken, ev ve dekorasyonun ilk ve tek alışveriş merkezi addresistanbul yine bir ilke imza atarak Epos 7 Derneği iş birliği ile Atelier by İsmail Acar, 'İstanbul ve Laleler' temasıyla ilk defa atölyesinin dışına çıkartıyor. Epos 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ev sahipliğinde addresistanbul'da gerçekleşen sergiye cemiyet ve sanat hayatından birçok isim katıldı.

"İstanbul ve Laleler" temasıyla Acar'ın özgün tasarımlarını, dekoratif tabaklara, kutulara ve vazolara taşıyarak sanatı gündelik hayatın bir parçası haline getiriyor. Müzik ziyafeti ve lezzetli ikramlar eşliğinde devam eden gecede eserler, konuklar tarafından tam not aldı. 

Davet

Epos 7 Derneği’nden 3. Yıl Kutlaması

Epos 7 Derneği üyeleri, UNESCO Milli Kulübü seçilmesi nedeniyle “İstanbul Arkeoloji Müzeleri Tarihte Yolculuk” davetiyle İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bir araya geldi.
Epos 7 Derneği, kuruluşunun 3. Yılını, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde, Berrin Zorlu ev sahipliğinde, cemiyet hayatından ünlü simaların da katılımı ile “İstanbul Arkeoloji Müzeleri Tarihte Yolculuk” davetiyle kutladı.

Tarihe ve kültüre yaptıkları katkılar ile adından söz ettiren Epos 7Derneği başkanı Zafer Kozanoğlu’nun yaptığı açılış konuşması ile başlayan davetin devamında arzu eden misafirlerle müze gezisi gerçekleşti.

Davetliler birbirinden leziz ikramlar eşliğinde müzik dinletisi ile keyifli dakikalar geçirirken davet sonunda dernek, katkılarından dolayı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne, Kültür bakanı Ömer Çelik'e, Müsteşar yardımcısı Nermin Kırım'a ve Müze müdürü Zeynep Kızıltan'a teşekkürlerini belirtti.

Konferans

UNESCO Dünya Şiir Günü Kutlaması: "Şiir aşktır, sevgidir."

21 Mart Düya Şiir Günü olması münasebetiyle EPOS 7 Derneği, bir şiir programı düzenledi. Program, 27 Mart 2015 tarihinde Etiler’de bulunan Artay Kültür ve Sanat Organizasyon’da gerçekleştirildi. Bir edebiyat ve şiir sohbeti şeklinde gerçekleştirilen programın konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi olup Klasik Türk Edebiyatı alanında araştırmalar yapan Doç. Dr. Murat A. Karavelioğlu idi. Samimi bir sohbet ortamında gerçekleşen şiir programının başlığı “Şiir aşktır, sevgidir” idi.

Konuğumuz, eski kültürümüzden, eski yaşamımızdan bahsedip 16. Yüzyıl şairlerinden Baki’nin “sevgili” ve “âşık”ı anlatan bir gazelini okuyarak açıkladı. Bu örnek üzerinden eski kültür ve hayatımızı, şiirde sevgili ve âşığın türlü türlü özelliklerini anlattı. Özellikle edebiyatta çokça yer verilen “gül, gonca, sünbül, servi, nergis, bülbül, şarap” gibi benzetme unsurlarını tüm detaylarıyla tanıttı. Böylece kültür tarihimizde aşkın terennümü, ünlü bir şairin şiirinden hareketle ortaya konuldu.  Gerek Dr. Karavelioğlu, gerekse katılımcılar bu tür edebiyat sohbetlerinin devam edeceği umudunu taşıdıklarını belirtti.

Diğer

Çocuklar ve Kentler Atölye Çalışması

Yaratıcı Çocuklar Derneği, Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki şehirlere odaklanan “Çocuklar ve Kentler” etkinliğini 2013 yılında başlattı. Her yıl farklı kentlerde sürdürülen "Çocuklar ve Kentler" etkinliği kapsamında; çocukların kaynaşması, birbirlerini ve değişik kentlerdeki kültürel değerleri, sanatsal becerilerini geliştirerek tanımalarının sağlanması, kentlerin etkileşiminde çocuklar aracılığıyla bir köprü kurulması ve kültürel miras algısına sahip bir nesil yetişmesini sağlayarak dünya barışına katkıda bulunulması hedefleniyor.

Bu yılki etkinlik, Ege Üniversitesi ve Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu, Multi Channel Developers, “Çocuk Hakları” konulu fotoğraf sergisinde Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş., Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı, “Çocuk Hakları ve Yolun Başındakiler” karikatür sergilerinde Aydın Doğan Vakfı, “Sanatçılar Okullarda” plastik sanatlar sergisinde Epos 7 Derneği iş birliğinde Türkiye’den 300’e yakın okulun katılımıyla düzenlendi.

Gezi

Ayasofya Gezisi

İstanbul'un en güzel eserlerinden olan, Hristiyanlık tarihinin ilk katedrali olarak inşaa edilen, UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde ilk 20 içinde bulunan, Doğu Roma İmparatorluğu'nun görkemli eseri Ayasofya Müzesi’ni Ali Canip Olgunlu ile gezdik.
Konferans

Ali Canip Olgunlu "Serbest Tasavvufta Aşk" Konferansı

Anadolu medeniyetleri, kültürü ve tasavvuf üzerine odaklanarak yaptığı çalışmalar ile bilinen ünlü Türkolog Ali Canip Olgunlu'nun "Serbest Tasavvufta Aşk" konulu konferansı PSM Zorlu VIP Salonu'nda gerçekleştirilmiştir. Konferansta önemli bilgilendirmelerde bulunan Ali Canip Olgunlu sohbetine derneğimiz Yönetim Kurulu'nun yanı sıra konuya ilgi duyan birçok davetli de katılmıştır.
Konferans

Şeyh Galib'in Aşk Şarkısı

EPOS 7 derneğinin İstanbul Arkeoloji Müzesi kütüphanesinde gerçekleştirdiği, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretim görevlisi Doç.Dr. Murat A. Karavelioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte üyelerimiz, Divan Edebiyatı’mızın son büyük şairi olan Şeyh Galib’in hayatını dinledi. Konuşmanın ardından Epos 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ile Arzu Sabancı, Müze Müdürü Zeynep Kızıltan ve Doç. Dr. Murat A. Karavelioğlu’na teşekkürlerini sundu.
Konferans

Nezih Bahşegelen ile "Anadolu Uygarlığının Doğuşu ve Göbekli Tepe"

Zorlu Center’da düzenlenen, Cemiyet hayatının tanınmış isimleri ve Epos 7 Derneği üyelerinin katıldığı konferansta ünlü Arkeolog Nezih Başgelen'in anlatımıyla 'Anadolu Uygarlığının Doğuşu ve Göbekli Tepe' konulu sohbet gerçekleştirdi.
Copyright ©2015 - Epos7.org Tüm hakları saklıdır.