ETKİNLİKLER
Konferans

Türk Sineması'nda 1960'lı Yıllar

Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacı ile kurulan Epos 7 Derneği’nin üyeleri, geçmişin en önemli ve görkemli etkinliklerinin yapıldığı, sanat camiasının buluştuğu, tarihi Park Otel’in nostaljik atmosferi üzerinde yükselen Park Bosphorus Hotel’de düzenlenen konferansla Türk Sineması’nın 1960’lı yıllarına tanık oldular. Epos 7 Derneği geçtiğimiz ay düzenlediği “Sinemanın 100 Yıllık Tarihi” konferansının ardından bu kez de Türk Sineması’nın 1960’lı yıllarına dikkat çekti.
Cemiyet hayatından ünlü simaların da katıldığı Prof. Dr. Savaş Arslan “Türk Sineması’nda 1960’lar” konferansında nostaljik anlar da yaşandı. Dernek kurucularından Zafer Kozanoğlu, Arzu Sabancı, Neylan Vardar, Beste Yurttaş, Berrin Zorlu gibi cemiyet hayatının önemli isimlerinin de yer aldığı konferansta davetliler 1960’lı yılların sinemasına dair bilgiler edindiler.

Konferans

Türk İslamına Tarihsel Bir Bakış Konferansı

Epos 7 Derneği, bu seneki tarihe yolculuğunu Boğaziçi Üniversitesi'nde özel bir sunumla başlattı.  Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nimet Elif Uluğ’un, "Türk İslamı’na Tarihsel Bir Bakış" adlı sunumuyla Topkapı Sarayı Konferans Salonu'nda, Dernek kurucuları ve cemiyet hayatının önemli isimlerine Türk İslam tarihine dair bilgiler verdi. 
Davet

Stratonikeia Antik Kenti Tanıtım Gecesi

Raffles Otel Balo Salonu’nda, Stratonikeia Antik Kenti'nin saklı güzellikleri ve asırlara yayılan çok katmanlı kültürünün tanıtıldığı, Stratonikeia Kazısı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Zafer Kozanoğlu ve Arzu Sabancı’nın konuşması ile başlayan; Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Nermin Kırım, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Zeynep Kızıltan, Türkiye Unesco Başkan Yardımcısı Büyükelçi Gürcan Türkoğlu’nun yanı sıra iş, sanat ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerinin de katıldığı bir balo düzenlendi. Bu önemli geceye sanatçı Barbaros Büyükakkan şarkılarıyla, Kürşat Başar ise saksafon performansıyla renk kattı.
Gezi

Stratonikeia Antik Kenti Gezisi

Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacı ile kurulan Epos 7 Derneği’den bir heyet Yatağan’da bulunan Stratonikeia Antik Kenti, Osman Hamdi Bey Konağı ve Pınarbaşı Tesisleri’ni gezdi. 

Epos 7 Derneği üyelerini Stratonikeia Antik Kenti’nde Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz karşıladı. Stratonikeia Antik Kenti’ne gelen Epos 7 Derneği üyelerine Stratonikeia Kazı Başkan Yardımcısı Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Tunç Sezgin rehberlik etti. Dernek üyeleri daha sonra Turgut Mahallesi’nde bulunan Osman Hamdi Bey Konağı ve Bozüyük Mahallesi’nde bulunan Pınarbaşı Tesislerini gezdiler. Yatağan’da bulunan tarihi ve turistik alanlara düzenlenen gezi hakkında bilgi veren Epos 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanlıoğlu; “Dernek olarak ilk defa Yatağan bölgesinde bir gezi düzenliyoruz. Bölgenin tarihi ve turistik alanların güzelliği hakkında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Bizler kültür elçileri olarak bulunduğumuz her ortamda Yatağan’ın güzellikleri tanıtmaya çalışacağız. Gösterilen misafirperverlik nedeni ile gerek kazı heyetindeki görevlilere gerekse Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Dernek üyelerinin Yatağan’a gelmesinde önemli rolü olan Muğla Kent Konseyleri Birlik Başkanı Hamdi Topçuoğlu’na teşekkür eden Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz; “Kültürümüzün ve tarihi alanlarımızın tanıtılması için bu tür derneklerin gezileri çok önemli bir etken. Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacı ile kurulan Epos 7 Derneği’nin bu alandaki önemini çok iyi biliyoruz. Dernek üyelerini Yatağan’a getirdiği için Hamdi Topçuoğlu’na çok teşekkür ediyorum. İlçemizin tanıtımı için çok önemli bir fırsat oluşturdukları için dernek başkanı ve üyelerine de teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer

Pinko Defilesi

Arzu Sabancı, ünlü İtalyan markası Pinko’nun 2014 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu’nu EPOS7 Derneği yararına The Edition Otel’de düzenlenen defileyle tanıttı.
Davet

Mango Daveti

Ünlü moda devi Mango ile EPOS 7 derneği Nişantaşı Sofa Otel'de verdiği davet ile yardımsever ünlü bayanları bir araya getirdi. Mango İcra Kurulu Üyesi Violete Andic Maytec onuruna verilen davete katılan destekçilere plaket verilerek teşekkür edildi.
Diğer

Eric Whitacre ve Rezonans Konseri

EPOS 7 desteğiyle Eric Whitacre ve Rezonans özellikle çağdaş koro müziğini sevenlere 8 Kasım 2014’te Zorlu Center PSM’de büyülü bir gece yaşattı.
Sergi

Camdaki Hazine Sergisi

Topkapı Sarayı'nın Bab-ı Hümayun bölümünde, Sema Güral Sürmeli’nin “Camdaki Hazine” sergisine Epos 7 Derneği ev sahipliği yaparken, dernek üyelerinin yanı sıra cemiyet hayatının önde gelen isimleri de davet edildi. Epos 7 Derneği başkanıZafer Kozanoğlu’nun açılış konuşmasının ardından davetliler, Sema Güral Sürmeli’nin her birini özenle hazırladığı eserlerini yakından incelediler. Konuklar sergi alanını gezdikten sonra tarihi Topkapı Sarayının bahçesinde düzenlenen kokteylde güzel bir akşam geçirdi.
Gezi

Boğaz ve Yalılar Tekne Turu

Keyifstyle Yatı ile çıkılan yolculukta Saffet Emre Tonguç’un rehberliğinde Boğaz’daki yalılar, hikayeleri ve sırlarını anlattığı keyifli bir sohbetle değerli üyelerimizle buluştuk.
Diğer

Beşiktaş Belediye Başkanı Nezaket Ziyareti

EPOS 7 derneği üyeleri olarak Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat HAZNEDAR’ı nezaket ziyaretinde bulunduk.
Konferans

100. Yılında Türkiye'de Sinema

Dernek kurucuları, üyeleri ve cemiyet hayatının önemli isimlerinin de yer aldığı Park Bosphorus Hotel’de gerçekleşen ve Prof. Dr. Savaş Arslan’ın konuşmacı olarak katıldığı “100. Yılında Türkiye’de Sinema” başlığı altındaki konferansta davetliler yıllar önce ağlayıp güldükleri filmlerin tarihine dair bilgiler edindi ve o dönem imkanları ile çekilen filmleri izledi.


Copyright ©2015 - Epos7.org Tüm hakları saklıdır.