ETKİNLİKLER
Gezi

Saklı Limandan Hikayeler Gezisi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Sayın Zeynep Kızıltan'dan üyelerimiz kütüphanenin ve müzenin kuruluş hikayesini dinledi.
Toplantı sonrası; Marmaray-Metro projelerinin buluşacağı ve arkeolojik kazıların yapıldığı Yenikapı'da tespit edilen Osmanlı-Bizans dönemlerine ait eserler ile liman tabanı altında açığa çıkarılan Neolitik döneme ait eserlerden oluşan "Saklı Limandan Hikayeler" Yenikapı'nın Batıkları sergisini Zeynep Kızıltan’ın rehberliğinde gezen üyelerimiz, Arkeoloji Müzesi'nin organize ettiği her ayın son Cuma günü yapılan kültürel etkinliklere katılma kararı aldı.

Konferans

Osmanlı Saray Mücevherleri

Pera Palas’ta Derneğimizin birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen davette Osmanlı ve Avrupa sanatı, Doğu ile Batının sanatsal ilişkileri ve mücevher tarihi alanlarında çalışan mimar ve sanat tarihçisi Prof.Dr. Gül İrepoğlu son kitabı “Osmanlı Saray Mücevherleri Üzerinden Tarihi Okumak” konulu bir konferans verdi.
İrepoğlu, “Osmanlı Saray Mücevherleri Üzerinden Tarihi Okumak” kitabında padişahın hazinesiyle, değerli taşların anlamlarıyla, pek çeşitli geleneklerle, göz kamaştıran tasarımlar ve kullanım ayrıntılarıyla, merceğine yüz yılları simgeleyen mücevherlerin yerleştirildiği bir zaman dürbününden bakıyor tarihe... Her dönemin en parlak aynası olan mücevherler dile gelerek tarihin akışını anlatıyor.
Konferans

Meraklısına Topkapı Sarayı Konferansı

Derneğimizin ilk projesi olarak onarım ve modernizasyon çalışmalarını bir yıl içinde tamamladığımız Topkapı Sarayı Babı-ı Selam Konferans Salonu ilk etkinlik olarak üyelerimizi ağırladı. 21 Haziran 2013 tarihinde kullanıma açılan salonda, Müze Müdürü Doç.Dr.Haluk Dursun “Meraklısına Topkapı Sarayı” konulu bir konferans verdi.
Konferans

Meraklısına Harem Konferansı

Yeni dönem ilk etkinliğimiz 25 Kasım 2013 ‘te Topkapı Sarayı Bab-ı Selam Konferans Salonu'nda Doç. Dr. Haluk Dursun tarafından “Meraklısına Harem” konferansı ile başladı. 
Gezi

Meraklısına Ayasofya Gezisi

Üyelerimize tarihi hem keyifli bir gezi halinde yaşatmak hem de ilk elden en doğru bilgileri almak için düzenlediğimiz “Meraklısına Ayasofya Gezisi” Topkapı Müze Müdürü Sayın Doç.Dr.Haluk Dursun tarafından yapıldı.
Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalabilmiş en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya Camii, Sultanahmet semtini kapsayan büyük bir külliye. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından M.S. 532 - 537 yılları arasında İstanbul'un tarihi yarım adasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bir patrik katedrali. 1453 yılında İstanbul'un Türkler tarafından alınmasıyla, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş. 1935 yılında Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu Kararı ile müze haline getirilen Ayasofya, yaklaşık 1500 yıllık bir tarihi taşıyan çok özel bir yapı. Günümüzde müze olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Konferans

Prof. Dr. Nurhan Atasoy ile Matrakçı Nasuh'un Gözünden İstanbul Manzaraları

Kültürel emanetleri korumak ve kültür, sanat bilincinin geliştirilmesi amacıyla her yıl düzenlenen konferanslarımızın ikincisi Topkapı Sarayı’nda yapıldı. “Matrakçı Nasuh’un İstanbul Tasviri” adlı konferans, 10 Aralık Salı günü Osmanlı ve İslam tarihinin önde gelen tarih profesörlerinden Prof.Dr. Nurhan Atasoy’un eşsiz anlatımı ve sunumu ile gerçekleşti. Konferansta, modern haritacılığın aksine gerçek ile hayali iç içe geçiren Matrakçı Nasuh’un Türk sanat ve mimarisine kazandırdıkları masaya yatırıldı. Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Matrakçı Nasuh’un hayatını kaleme aldığı yeni kitabı XX’dan alıntılar ile süslediği konuşmasında tarihin bilinmeyen yüzüne ışık tuttu.
Matrakçı Nasuh‘un, İstanbul Tasvirlerinin bugünün bilgilerine ve şehir mimarisine rehberlik ettiğini belirten Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Matrakçı Nasuh Efendi’nin yaşadığı dönem olan Kanuni döneminin tasvir sanatında en yüksek eserlerin verildiği dönem olduğunun altını çizdi. Atasoy, Matrakçı Nasuh’u bir “sanatçı” olarak tanımlarken, matrak oyununu icat etmesi, aritmetik ile olan yakınlığı, tasvir sanatında üstün eserler üretmesi ve çok yönlü sanat eserleriyle Osmanlı Dönemini Leonardo Da Vinci’si olduğunu belirtti.

Gezi

Mardin Kültür Gezisi

Derneğimizin farklı şehirlerdeki kültürel değerleri tanıtmak amacıyla başlattığı gezilerin üçüncüsü Mardin olarak belirlendi. Gezide Mardin'in yanı sıra; Midyat, Ulu Camii, Savur, Dara, Nusaybin, Hasankeyf ve Batman’ı da içine alan tarihi ve kültürel kalıntıların ziyaret edildiği 3 günlük yoğun bir program gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu üyelerimiz valimize nezaket ziyaretinde bulunarak Mardin’e katkılardan dolayı Teşekkür Plaketi sundu.
Diğer

Kültür Bakanı Ömer Çelik'e Nezaket Ziyareti

02 Nisan 2013 tarihinde, göreve yeni başlayan Kültür Bakanımız Sn. Ömer Çelik'e Yönetim Kurulu ve üyelerimiz nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Derneğimiz hakkında gönderilen tanıtım sunumunu inceleyen Sayın Çelik, derneğimizin faaliyet alanı ve katkılarından etkilendiklerini bildirerek, her zaman ortak bir projede yer almaktan memnun olacaklarını bildirdi.
Gezi

Gaziantep Kültür Gezisi

Epos 7 derneğinin Gaziantep’e yaptığı anlamlı gezide; Gaziantep Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’e Şehir Kültürüne Katkı Plaketi takdim edildi. Derneğimiz üyeleri daha sonra Zeugma Mozaik Müzesi'ni ziyaret ederek kültürümüze sahip çıkıldığını bir kez daha gösterdi.
Davet

Epos7 Kuruluşunun Birinci Yıldönümünü Kutladı

Derneğimizin kuruluşunun birinci yıl dönümü, 2 Mayıs 2013 tarihinde, Pera Palas’ta gerçekleşen şık bir davetle kutlandı.
Kültürel emanetleri korumanın yanı sıra kültür ve sanat bilincinin geliştirilmesi amacıyla kalıcı işlere imza atma hedefini sürdürdüğümüz projelerimizde katkısı olanlara teşekkür plaketi sunulan etkinlikte, yönetim kurulu üyelerimizin yanı sıra iş, sanat ve cemiyet hayatının ünlü isimleri bizi yalnız bırakmadı.
Barbaros Büyüakkan’nın güzel müziği ile eşlik ettiği davet sonrası üyelerimiz, Prof.Dr.Gül İrepoğlu’nun “Osmanlı Saray Mücevherleri Üzerinden Tarihi Okumak” konulu konferansına katıldı.

Copyright ©2015 - Epos7.org Tüm hakları saklıdır.