ETKİNLİKLER
Sergi

EPOS7 DERNEĞİ'NDEN PİRİ REİS MÜZESİNDE ''DÜŞLER ÜLKESİ TROYA'' SERGİSİ

Yeni nesil sanatçıların, dünyanın en bilinen ve üzerinde en çok konuşulan antik kentlerinden Troya’yı yeniden yorumladığı ‘Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi, ilk durağı olan Çanakkale’de sanatseverlerle buluştu.
Piri Reis Müzesi’nde gerçekleşen serginin açılış kurdelesini Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir başta olmak üzere, EPOS7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu ve KALE Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay kesti. Eski Devlet Bakanı Faruk Özak da açılışta misafirler arasındaydı. Yeni nesil sanatçı platformu BASE işbirliğinde gerçekleştirilen sergi, davetlilerden tam not aldı.
29 genç sanatçının katılımıyla, Derya Yücel’in küratörlüğünde gerçekleşen sergi, baskı, cam, enstalasyon, fotoğraf, grafik tasarım, resim, seramik, video gibi farklı mecralarda yapıtları buluşturuyor. “Düşler Ülkesi: Troya” sergisi 27 Temmuz – 27 Ağustos arasında sanatseverler tarafından gezilebilecek. Sergi 19 Eylül’de İstanbul Darphane-i Amire’ye getirilecek.
Çanakkale’de Piri Reis Müzesi’nde gerçekleşen “Düşler Ülkesi: Troya” sergisinin açılışına, aralarında Özgür Doğa Keleş, Ayşegül Tuncer, Berrin Zorlu, Buket Taşdelen, Fatoş Mildon, Dilek Mildon, Didem Mildon, Alara Mildon, Fatma Türkyılmaz, Nilhan Madenci gibi iş, sanat ve cemiyet dünyasından pek çok tanınmış isim katıldı.

Konferans

EPOS7'DEN MALTA KÖŞKÜ'NDE “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SANAT''

EPOS 7 Derneği’nin “A day of Art by Alaluxa” etkinliği çerçevesinde  Malta Köşkü’ndeki konferansta  Devrim Erbil “Geçmişten Günümüze Sanat”, Elif Gönlüm ise “Çay Sanatı ve Kadın Girişimcilik” konularını katılımcılarla keyifli bir sohbet eşliğinde anlattı.

EPOS 7’nin sohbet toplantısında ünlü ressam Devrim Erbil ve Teaelife markasını hayata geçiren Elif Gönlüm, Ayşegül Tuncer’in moderatörlüğünde bir araya geldi. Resmin şairi Devrim Erbil “Geçmişten Günümüze Sanat” konusunu katılımcılar ile paylaşırken, Elif Gönlüm ise “Çay Sanatı ve Kadın Girişimcilik” konusunu ele aldı.
Türk resim sanatının en önemli isimlerinden Devrim Erbil Cumhuriyet öncesi minyatür ve hat sanatının günümüz sanatındaki yerinin altını çizdi. Katılımcılar tarafından İlgiyle izlenen Devrim Erbil konuşmasında, Osmanlı döneminde batılı tekniklerle yapılmaya başlanan eserlerin, Cumhuriyet dönemi Türk resim sanatına olan etkilerinden bahsetti. Elif Gönlüm ise çay sanatının, çayın geçmişteki ruhani boyutunun bir yansıması olduğunu dile getirdi. Başarılı girişimci Elif Gönlüm “Bitkilerle ilgili eğitimimden sonra çaya olan aşkımı bir işe dönüştürmek istedim. Tutkunun ve yoğun sevginin olduğu yerde girişim doğal olarak gerçekleşiyor.” dedi.
İş, Sanat ve Cemiyet Dünyasının Önemli İsimleri Malta Köşkü’nde Buluştu
Misafirler tarafından ilgiyle izlenen etkinlikte, EPOS 7 Derneği Başkanı Zafer Kozanoğlu başta olmak üzere, Yönetim Kurulu Üyeleri Berrin Zorlu, Özgür Doğa Keleş ve Berna Çebi’nin yanı sıra Berrin Okçu, Zeynep Germen, İsmet Alpagut, Fatoş Mildon, Nevşah Fidan, Silvia Magripli, Hande Sezer Pekçan, Begüm Tacir, Nergis Pekuysal, Çağla Bostancı ve Esra Kaktüs gibi iş, cemiyet ve sanat dünyasından birçok isim bir araya geldi. Davetin sonunda Zafer Kozanoğlu, Devrim Erbil ve Elif Gönlüm’e değerli katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

Gezi

Stratonikeia

Ölümsüz aşkların ve gladyatörlerin kenti: "Stratonikeia”
Türkiye’nin kültür elçileri olarak bilinen EPOS 7 Derneği bir kadına armağan edilmek için kurulan ve adını bir kadından alan Stratonikeia antik kentine çıkartma yaptı!
Muğla’nın Yatağan ilçesinin batısında, Yatağan – Milas karayolu çıkışına 1 kilometre mesafede yer alan ve Eskihisar köyüyle iç içe bulunan Stratonikeia, geçtiğimiz günlerde EPOS 7 Derneği yönetim kurulu üyeleri ve basın mensuplarını ağırladı.
Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacı ile kurulan EPOS 7 Derneği tarafından düzenlenen gezide, Stratonikeia Antik Kenti’yle ilgili detaylı bilgi verildi.
Hikayesi ve mistik ruhuyla gören herkesi büyüleyen Stratonikeia gezisi EPOS 7 Derneği başkanı Zafer Kozanoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Bölgenin tarihi ve turistik alanlarının güzelliğini ilk gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemediklerini anlatan Zafer Kozanoğlu, “Bizler kültür elçileri olarak bulunduğumuz her ortamda Yatağan’ın güzellikleri tanıtmaya çalışacağız. Zaten Stratonikeia’nın Unesco Dünya miras listesine aday adayı olmasını sağladık. Bundan sonra da tanıtılması için elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Gösterilen misafirperverlik nedeni ile gerek kazı heyetindeki görevlilere gerekse Yatağan halkına teşekkür ediyoruz” dedi.
Tarihte Stratonikeia
Geç Tunç Çağı’ndan günümüze kadar kesintisiz yerleşime sahne olan kente, M.Ö. 3. yy’ın ilk çeyreğinde Seleukos kralı I. Antiokhos tarafından karısı Stratonike’nin adı verilmiştir. Hellenistik Dönem boyunca, Seleukos, Ptolemaios, Makedonyalılar, Rodos ve Roma arasında el değiştiren Stratonikeia, M.Ö. 130/129 yılında tamamen Roma’ya bağlanmıştır. Anadolu’nun fethinden sonra Türk hâkimiyetine giren kentte Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’nde de yerleşim devam etmiştir. 1957 yılındaki deprem sonrasında yeni yerleşim alanına taşınan Eskihisar Köyü’nde halen tarihi köy evlerinde yaşayan birkaç aile bulunmaktadır.
Kentin akropolü güneydeki dağın tepesindedir. Bu tepenin çevresi bir surla çevrilmiştir. Kuzeyinde, yamaç üzerindeki bir teras üzerinde şimdiki karayolunun hemen altındaki, bir yazıtta imparator için yapılmış küçük bir tapınağın kalıntıları göze çarpar.

Konferans

"Türkiye'nin Antik Kentleri" Prof. Dr. Ersin Alok Konferansı ve Dia Gösterisi

Epos 7 Derneği gerçekleştirdiği konferansla, kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacıyla sanata ve tarihe ışık tuttu.
Görselliğin mutlaka paylaşılması gereğini savunan Prof. Dr. Ersin ALOK, Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleştirilen “Türkiye'nin Antik Kentleri” konulu konferansında DİA gösterisi ile katılanlara unutulmaz bilgiler sundu.
Konferans

Porselenin Büyülü Tarihine Yolculuk

Topkapı Sarayı Konferans Salonu restorasyonuna destek için; NG Kütahya Porselen sponsorluğunda “Porselenin Büyülü Tarihine Yolculuk “ konulu bir konferans düzenlendi. Kadir Has Üniversitesi Galata Salonu'nda gerçekleşen konferansın konuşmacısı Topkapı Sarayı Mutfak Uzmanı Ömür TUFAN, İstanbul ve Saray Porselenleri hakkında bilgi verdi. Konferans Kütahya Porselen Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi, Sema Güral Sürmeli’nin de aralarında olduğu iş ve cemiyet hayatının ünlü isimlerini bir araya getirdi.
Davet

Parla Mücevherat "Asrın Koleksiyonu" Daveti

Parla Mücevherat, İhracatçılar Birliği Tasarım Yarışması‘nda birincilik ödülü kazanan “Asrın Koleksiyonu”nun başarısını iş ve cemiyet hayatının katıldığı bir davetle kutladı.
Aslı Şen, Arzu Savgı, Feryal Gülman, Fatoş Hataylı gibi birçok ünlü ismin katıldığı davet, Four Seasons Hotel Bosphorus’ta gerçekleşti. Asrın Koleksiyonu’nun satışından elde edilen gelirin bir kısmını başkanlığını Zafer Kozanoğlu, Başkan yardımcılığını Arzu Sabancı ve Didem Çapa‘nın yaptığı ”EPOS 7” derneğine bağışlayan Parla Mücevherat davetinde dünyaca ünlü soprano Demetra Mustafoğlu sahne aldı.
Kültürel emanetleri korumak, kültürler arası iletişimi sağlamak, kültür ve sanat bilincinin geliştirilmesi amacı ile bu alanda sözlerin yanı sıra kalıcı işlere imza atma gerekliliğine inanan EPOS7 Derneği yönetim kurulu üyeleri Parla Mücevherat’ın nazik desteğini kutlamak adına davette hazır bulundular.
Toplantıda bir konuşma yapan Parla Mücevherat Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eriş, ”40 yıldır mücevher sektöründe Eriş adı ile hizmet veren firmamız 25 yıldır perakendecilik ile uğraşıyor. Son 5 yılda Nuruosmaniye, Akmerkez, Palladium’da Parla markası ile yeni mağazalarımızı açtık. Kaliteden ve iş disiplininden hiçbir zaman ödün vermeyen firmamız dünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerlerken kendi kültürel değerlerimize de sahip çıkmanın büyük gururunu taşıyor.” dedi.

Konferans

Prof. Dr. İlber ORTAYLI Konferansı

Prof. Dr. İlber ORTAYLI, PeraPalas’ta yapılan ve Topkapı Sarayı Bab-ı Selam Konferans Salonu için fon toplamayı hedefleyen derneğimizin ilk etkinliğine konuşmacı olarak katılmış ve önerilerde bulunmuştur.
Copyright ©2015 - Epos7.org Tüm hakları saklıdır.